Do konce léta chci proočkovat 5,5 milionu Čechů proti koronaviru, plánuje Blatný

Vakcína má za sebou první fázi

Proočkování 5,5 milionu lidí v české populaci, které plánuje vláda, by podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) mělo být provedeno do konce léta příštího roku. Strategii očkování chce předložit vládě v pondělí.

„Když půjde všechno tak, jak je naplánováno, tak proočkování zhruba těch 5,5 milionu lidí, což je zhruba 60–⁠70 procent dospělé populace, by mělo být ukončeno na sklonku léta příštího roku," uvedl ministr.

Vláda má zatím očkování zajištěno pro 5,5 milionu lidí, uvolnila na to celkem 3,4 miliardy korun. Pro dalších až 10,6 milionu lidí si je může ještě doobjednat. Zatím není žádná vakcína v EU oficiálně schválená, Česko proto objednává od více výrobců. Očkování všech Čechů vakcínou proti koronaviru by mohlo stát až pět miliard korun, pokud by byly třeba dvě dávky.

Ministr poslancům potvrdil, že strategie počítá nejprve se očkování lidí nad 60 let věku, kteří patří mezi nejrizikovější skupiny, lidí s chronickými onemocněními a zdravotníky na exponovaných místech, což představuje řádově tisíce až desítky tisíc lidí. Očkování by měli podstoupit v očkovacích centrech nebo u svých praktických lékařů. Vakcína bude všem hrazená z veřejného zdravotního pojištění a očkování nebude povinné.

Zatím není jasné, kolik vakcín nakonec bude Česko potřebovat. Podle zářijového průzkumu agentury STEM/MARK se očkovat nechtělo 58 procent lidí. Další průzkum agentuře podle Blatného zadalo ministerstvo zdravotnictví, výsledky bude mít v pondělí.

Musíme počkat, až registrace vakcíny projde schválením na úrovni EU

Česko musí zároveň s očkováním počkat, až bude registrace vakcíny proti novému typu koronaviru schválená na úrovni Evropské unie (EU).

„Vakcíny tohoto typu jsou dle legislativy povinně registrovány centralizovaně. Takovou registraci uděluje Evropská komise na základě stanoviska Evropské lékové agentury. Národní regulační autority dále nic neschvalují, registrace je platná pro všechny členské státy EU. Udělit výjimku neregistrovanému léčivému přípravku je sice možné, ale jedině standardním registračním procesem je možné zaručit bezpečnost a účinnost. Vakcíny se aplikují zdravé populaci, a proto jsou na ně při registraci kladeny mnohem vyšší nároky než na léky,“ vysvětluje resort zdravotnictví.

Tagy: