Ministerstvo zdravotnictví od středy umožní pracovní karanténu ve školských zařízeních ústavní nebo ochranné výchovy či preventivně výchovné péče o děti, jako jsou diagnostické ústavy a dětské domovy. Po jednání vlády to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Podle vydaného mimořádného opatření karanténu musí stejně jako pro zdravotnická zařízení, která už ji používají, povolit krajská hygienická stanice.
Možnost pracovní karantény by se podle něj měla vztahovat na zaměstnance, kteří měli epidemiologicky významný kontakt s pozitivně testovaným, ale nemají žádné příznaky. Podle nastavených pravidel musí nosit respirátor třídy FFP2 nebo obdobnou ochranu dýchacích cest, jeden maximálně po čtyři hodiny. Při stravování a odpočinku musí mít k dispozici sám místnost a nezúčastní se pracovních porad a podobných akcí.
Po pět dní karantény sleduje pracovník podrobněji svůj zdravotní stav a omezí svůj pobyt v zařízení na minimum, stejně jako kontakt s dalšími osobami a zaměstnanci. Platí pro ně také povinnost každý pracovní den podstoupit antigenní test a po pěti dnech od kontaktu vyšetření PCR.
„Požadavek dané úpravy vzešel přímo od samotných ředitelů školských zařízení. Aktuálně je kritická situace v pěti a k této hranici se blíží dalších 18 školských zařízení,“ píše se v odůvodnění opatření. Ministerstvo v něm upozorňuje, že zařízení fungují v režimu sedm dní v týdnu 24 hodin denně a často pečují i o děti, které jsou samy pozitivní na koronavirus a je třeba o ně zajistit péči i v izolaci.
Vláda původně zvažovala možnost pracovní karantény pro větší počet profesí, než jsou jen zdravotníci a pracovníci pobytových sociálních služeb, ke kterým ve středu přibývají zaměstnanci těchto zařízení péče o děti. Firmy nebo hejtmani požadovali tuto možnost například i pro řidiče MHD nebo nákladních vozidel dovážejících nezbytné zboží nebo jiné nepostradatelné pracovníky. Ministr vnitra uvažoval také o pracovnících v energetice, vodním hospodářství nebo pohřebnictví.
Podle současných pravidel se pracovníci a školáci testují plošně většinou antigenními samotesty, zaměstnanci dvakrát týdně a žáci a studenti jednou. Vláda ve středu rozhodla, že testování skončí 18. února. Pokud někomu vyjde test pozitivně, může nastoupit do pětidenní karantény nebo podstoupit PCR test. Když bude negativní, automaticky karanténa končí. Kdo se vrátí z izolace po pozitivním testu, 30 dní se testovat nemusí.