CNN Prima News sociální služby

sociální služby

Výpis příspěvků ke štítku „sociální služby“

PŘEHLEDNĚ: Vyšší poplatky, ale i příspěvky či dražší spoření. Co vše se od 1. července mění?

Začátek druhé poloviny roku 2024 je ve znamení legislativních změn. Od 1. července si lidé v Česku připlatí za správní poplatky, které se týkají například stavby studny nebo povolení garáže. Vyšší částku, a to minimálně 500 korun měsíčně, musí na penzijní spoření posílat střadatelé, kteří chtějí získat státní příspěvek. Na druhé straně mnohé potěší, že se od začátku letních prázdnin zvyšuje většina příspěvků na péči – zároveň se však může prodražit část sociálních služeb. Jaké další změny by občané neměli přehlédnout?

Tisíce lidí marně čekají na své peníze. Úřady nestíhají zpracovávat žádosti o dávky

Tisíce lidí stále marně čekají na své peníze z úřadu práce. Pokulhává zpracování žádostí o příspěvek na bydlení i přídavky na děti. Žadatelé jsou zoufalí, volají a píší, kam se dá. Na oficiálně uvedené kontakty je ale těžké se dovolat. Není proto divu, že lidem, ale i pracovníkům na přeplněných úřadech, dochází trpělivost.

Příspěvky na péči pro postižené lidi vzrostou. Novelu podepsal prezident Pavel

Příspěvek na péči pro lidi se zdravotním postižením ve vyšších stupních závislosti na pomoci druhých se od července zvýší o zhruba desetinu až dvě pětiny. Růst částek předpokládá koaliční novela, kterou dnes podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu informoval Hrad. Předloha obsahuje také změny, které by měly podpořit poskytování sociálních služeb potřebným lidem v jejich domácím prostředí.

Poskytovatelé sociálních služeb v ohrožení? Nový zákon čelí tvrdé kritice, lidovci ho hájí

V lednu představená novela zákona o sociálních službách straší jejich poskytovatele i příjemce. Podle Národní rady osob se zdravotním postižením navrhovaná podoba kvůli možnému nedostatku peněz přímo ohrožuje fungování sociálních služeb. Návrh ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) počítá s větším zapojením zdravotních pojišťoven, aby náklady nenesl jen stát a kraje. Zároveň chce sociální služby více přesunout do domácího prostředí.

REPORTÁŽ: Šestiletá dvojčata s epilepsií Vánoce nevnímají. Rodiče by je do ústavu nedali

Šestiletá dvojčata Matěj a Šimon Riemlovi chápou svět jako tříměsíční mimina, alespoň podle lékařů. Co se jim opravdu honí hlavou, to asi věda neumí přesně pojmenovat. Šimon se zrovna natahuje po láhvi s čajem, Matěj zaujatě sleduje fotoaparát. V pokoji stojí nastrojený vánoční stromek. „Kluci už Vánoce nedokážou vnímat, i když dříve si uměli pohrát s autíčky, a také dokázali chodit. Teď se jejich zdravotní stav pořád zhoršuje a prognóza není zrovna dobrá,“ vypráví otec dvojčat Jan Riemel ze slezských Bohuslavic v okrese Opava. Dvojčata postihla dětská mozková obrna, diparéza i Lennox-Gastautův syndrom, který je v případě dvojčat spojen s až dvaceti epileptickými záchvaty denně.

Národní ceny ČR: Společenská odpovědnost a udržitelnost pomáhá našim organizacím růst

Stále více firem a organizací se snaží vracet ke kořenům samotné činnosti, tedy nejen poskytovat zákazníkům, co právě potřebují, ale současně brát ohled i na kvalitu odvedené práce, pracovního prostředí zaměstnanců a životního prostředí. Otázkou, kterou si ale mnozí spotřebitelé v Česku často kladou, je, jak takovou společnost poznat? Pomoci mohou třeba Národní ceny kvality České republiky za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj, kterou uděluje Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Radou kvality ČR v rámci Národních cen České republiky. Jejím držitelem je například jihočeské Centrum BAZALKA poskytující péči lidem s postižením.

Chcete kvalitu? České firmy vám ji dodají. Značku Česká kvalita může nově používat 16 organizací

Rada kvality České republiky a Řídící výbor Národního programu Česká kvalita oznámily předání dalších 16 ocenění výrobkům a službám v Národním programu Česká kvalita. Certifikáty opravňující k užívání značky převzali zástupci oceněných firem na Dni s Českou kvalitou na Ministerstvu průmyslu a obchodu.

Živá mrtvá. Ženu z Missouri úřady před 16 lety označily za zesnulou a přišla úplně o vše

Když se nyní dvaapadesátiletá Madeline-Michelle Carthenová připravovala v roce 2007 na letní stáž v Ghaně, obdržela zprávu, která jí změnila život. Dozvěděla se, že její číslo sociálního pojištění je spojeno se zemřelou osobou. Žena z města St. Louis v americkém státě Missouri kvůli tomu přišla o práci i bydlení, ale úřady její problém dodnes nevyřešily. O případu informoval web NBC News.

ANALÝZA: Stárnoucí populace? Praha není připravena. Tisíce seniorů nebudou mít kde dožít

Již v roce 2022 kapacita lůžek pro seniory v rámci dlouhodobé péče v metropoli nestačila. Se stárnutím populace – a přibývajícím počtem seniorů – se však situace rapidně zhoršuje. Vyplývá to z rozsáhlé prognózy, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). S výhledem na další roky hlavní město potřebuje více než zdvojnásobit současný počet lůžek. „Naděje dožití se zvyšuje, stejně tak počet lidí, kteří tyto služby potřebují. Už nyní jsou kapacity problematické, do budoucna to bude ještě horší,“ sdělili autoři redakci CNN Prima NEWS.

Situace domovů pro seniory je kritická, hrozí scénář středních škol, varuje Udženija

V Praze by do roku 2026 mělo vzniknout až 1 500 nových míst v domovech pro seniory. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedla náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí Alexandra Udženija (ODS). Přesto podle ní nejde garantovat, že v metropoli najde místo každý důchodce, protože v mnoha ohledech se situace bude zhoršovat. Mluví i o vztahu s náměstkem Zdeňkem Hřibem (Piráti) nebo o zpoplatnění vjezdu aut do centra velkoměsta.