Von der Leyenová se cítí uražená
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se na Twitteru opřela do poměrů a potírání práv žen v Turecku. Reagovala tak i na audienci ze začátku dubna, kdy spolu s dalším šéfem unijních struktur Charlesem Michelem navštívila tureckou hlavu státu Recepa Tayyipa Erdogana. Prezident tehdy političce nenabídl křeslo, a tak musela sedět na pohovce určené pro nižší diplomaty.
„Moje návštěva Turecka ukázala, jak daleko jsme od momentu, kdy budou ženy vnímány jako rovnocenné. Vždy a všude,“ napsala Leyenová na Twitter. Kauza chybějícího křesla pokřtěná novináři na „Sofagate“ (po vzoru známého skandálu Watergate) spustila lavinu negativních reakcí po celém světě. Terčem kritiky se nestal nejen Erdogan, ale i předseda Evropské rady Michel, který 62letou kolegyni také přehlížel.
"Fühlte mich verletzt" – Jetzt spricht von der Leyen offen über das "Sofagate" https://t.co/QEThi853Mq pic.twitter.com/GnrjXhcWTH
— WELT (@welt) April 27, 2021
„Můj příběh se objevil v titulcích novin. Existují ale příběhy, které jsou často mnohem vážnější, ale nikdo o nich neví. Musíme zajistit, aby se o takových událostech mluvilo!“ pokračovala Leyenová v rozsáhlém twitterovém vlákně.
Šéfka Evropské komise se rozčílila také nad obcházením Istanbulské úmluvy (též Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí), ze které se Ankara vyvázala. „Potvrdila jsem si své obavy, které plynou z odstoupení Turecka od Istanbulské úmluvy. Je to příšerný signál. Abychom si nalili čistého vína, musíme s tím bojovat i u nás doma. Řada států Evropské unie úmluvu stále neratifikovala a některé státy z ní chtějí odstoupit,“ konstatovala Leyenová.
„Musíme pomocí zákonů bojovat s násilím proti ženám a dětem. A to jak ve skutečném životě, tak i v on-line prostředí. Potřebujeme, aby byly ženy a dívky v Evropě ochráněné. Protože jak říká americká viceprezidentka Kamala Harrisová: Postavení ženy je postavením demokracie,“ uzavřela šéfka Evropské komise.