Umírněnému muslimskému vůdci vyhrožují na sociálních sítích smrtí. 48letý Hassen Chalghoumi odsoudil nedávné teroristické útoky ve Francii, přičemž označil zavražděného učitele Samuela Patyho za „mučedníka za svobodu projevu“. Nyní byl nucen požádat francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o zvýšenou policejní ochranu, jak uvádí web Daily Mail.
Jeden z příspěvků v arabštině na Twitteru například zní: „Žádáme francouzské muslimy, aby Chalghoumiovi umožnili připojit se k učiteli dějepisu, aby se stal také mučedníkem národa.“ Další prostřednictvím služby Telegram označil Chalghoumiho za „nový cíl“ a vyzval své souputníky, aby ho popravili, protože je „špinavější než francouzští nevěřící“, uvádí web Daily Mail.
Muslimové mají právo zabíjet miliony Francouzů, tvrdí malajsijský expremiér
V reakci na čtvrteční tři teroristické útoky na francouzské cíle, při kterých zemřeli tři lidé, napsal na Twitter malajsijský expremiér Mahathir Mohamad, že jsou takové muslimské útoky ospravedlnitelné. Sociální síť tento příspěvek později smazala, další kontroverzní výroky jsou ale stále k dispozici na webu.
Francouzský imám proto požádal francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o zvýšenou policejní ochranu poté, co prý obdržel tisíce výhrůžek smrtí. Jeho právník David-Olivier Kaminski už údajně Macrona kontaktoval.
Chalghoumi, který žije na pařížském předměstí Drancy, nazval zavražděného učitele Samuela Patyho „mučedníkem za svobodu projevu“, neboť hájil právo na zveřejňování karikatur, které vyvolaly u mnoha muslimů pobouření. Dodal také, že Paty byl „moudrý muž, který učil toleranci a úctu k ostatním“.
Pět let pod policejní ochranou
Umírněný muslimský vůdce ve Francii pravidelně vyzýval k mezináboženské toleranci. Narodil se v Tunisku a od roku 2015 žije v Paříži pod policejní ochranou, neboť Islámský stát vyzýval k jeho popravě. Vyprovokoval mnoho extremistů svou snahou o zlepšení vztahů mezi muslimy a židy a tím, že volal po zákazu zahalování obličejů žen.
Chalghoumiho názory vadí například islámskému vůdci Abdelhakimu Sefriouiovi, který se zasazuje o to, aby byl zbaven funkce. Sefrioui byl mimo jiné zatčen za to, že vedl na sociálních médiích kampaň proti zavražděnému Patymu.
„Máme ve Francii práva jako všichni ostatní. Rodiče by měli svým dětem vyprávět o dobru, které v této republice existuje,“ varuje Chalghoumi. Podle něj jsou islámští extremisté dobře organizovaní a vědí, jak používat právní systém a kam až mohou zajít.