Rozhovor s Romanem Prymulou (zdroj: CNN Prima NEWS)
I když je mutace delta nakažlivější, ukazuje se, že nevyvolává tak závažný průběh nemoci, zdůraznil v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj je logické, že rostou počty nově nakažených v Praze, ale mutace delta by Česko příliš ohrozit neměla.
„Dostává se k nám mutace delta, která je podstatně nakažlivější. Jeden případ je schopný nakazit až osm osob. Na druhou stranu data ukazují, že tato mutace má poměrně nižší rizikovost co do klinického závažného průběhu. Ukazuje se, že ani zdaleka nejde o tak závažnou formu, jako byly některé předcházející varianty,“ uvedl v Novém dni Roman Prymula.
Podle něj to vysvětluje i nárůst nově nakažených v Praze. „Opatření byla rozvolněna poměrně univerzálně, takže logicky došlo k navýšení kontaktů. Situace byla naprosto příznivá co do výskytu jednotlivých pozitivních jedinců v populaci a logicky k nějakému navýšení dochází. Praha má největší frekvenci různých kontaktů, takže to se asi vysvětlit dá,“ podotkl epidemiolog.
Letošní léto se podle něj s loňským nedá srovnávat. „Byť vidíme řadu paralel, situace je poměrně zásadně odlišná vzhledem k tomu, kolik osob už bylo proočkováno a kolik prodělalo onemocnění. Neočekávám nějakou další dramatickou vlnu,“ řekl s tím, že ke zvýšení počtu případů dojde zejména v podzimních měsících.
„Ale pokud se nám podaří tímto tempem proočkovávat populaci, myslím, že po měsících, kdy bychom mohli vyočkovat až pět milionů dávek, bychom neměli být ohroženi nějakou zásadní vlnou. Když nepřijde jiná mutace, která bude mít podstatně závažnější klinické příznaky, mutace delta by nás úplně ohrozit neměla,“ zdůraznil bývalý ministr zdravotnictví v pořadu.
Nebezpečím mohou být neočkovaní
Zároveň připomněl, že Velká Británie, Singapur a Rakousko i přes mutaci delta rozvolňují. „Přistupují k tomu tak, že varianta delta, která začíná být dominantní a vytlačuje ostatní varianty, je klinicky poměrně mírná. Řadu opatření tedy uvolňují. Uvidíme, jestli se tak bude chovat celý svět, nebo ne. Je možné, že když se virus bude šířit zejména mezi populací neočkovaných, dojde k nějaké nové mutaci. Pak bychom systém zase vraceli zpět do mnohem striktnějších opatření,“ varoval Prymula.
S tím, že Morava je tikající covidová bomba, jak CNN Prima NEWS varoval šéf poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek, Prymula nesouhlasí. Větším rizikem jsou podle něj velké koncerty. „Nemyslím, že by v regionech měla být velká míra rizika, protože pokud tam jedu pomáhat nějaké konkrétní rodině, jsou kontakty omezené. Je tu řada aktivit, které jsou rizikovější, například velké koncerty a akce, kde je pět tisíc lidí,“ upozornil.
Klíčem, jak předejít další vlně, je podle epidemiologa proočkovat co nejvíce lidí. Doporučuje také, aby lidé jezdili na dovolenou do zahraničí pouze po dvou dávkách očkování. „Protože pak je riziko, že zavlečeme nějakou mutaci do Česka, dramaticky nižší,“ podotkl s tím, že bude spokojen, když Češi budou proočkovaní mezi 80 až 85 procenty populace, a to především mezi lidmi v kategorii 50+.