360°, Roman Prymula, Petr Smejkal, Zdeněk Hostomský, Jiří Beran - 30.6. v 21:20
Opatření v Česku „jdou ode zdi ke zdi“. Tvrdí to hlavní epidemiolog IKEM a vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petr Smejkal. Zahraničním pozorovatelům podle něj musí připadat, že v Česku buď platí totální lockdown, nebo naopak úplné rozvolnění. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Smejkal ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že protipandemická opatření v Česku přechází z jedné strany na druhou. „Obecně jdeme pořád bohužel ode zdi ke zdi. Lidé, kteří sem přijíždí ze zahraničí, nacházejí Česko ve fázi úplného lockdownu, či úplného rozvolnění,“ řekl hlavní epidemiolog IKEM.
Jistou výhodu ale vidí v tom, že na postu ministra zdravotnictví je po několika měsících a vystřídání dalších třech ministrů staronový šéf resortu Adam Vojtěch. Ten se podle něj snad poučil z loňských chyb, kdy česká vláda na léto rozvolnila a pomohla tak nastartovat podzimní druhou vlnu pandemie. „Máme štěstí v tom, že máme ministra, který si pamatuje, že jsme léto už jednou podcenili, a nechce to udělat znova,“ dodal Smejkal.
Ve vysílání pořadu 360° dále řekl, že do budoucna má z hlediska pandemie stále obavy. Čím dál více se totiž hovoří o nebezpečí, které skrývá mutace delta, jež se aktuálně šíří po světě.
Z delta mutace naopak příliš velký strach nemá epidemiolog Jiří Beran. „Musíme delta virus oddémonizovat,“ řekl Beran s tím, že při pohledu na data z Velké Británie, kde se tato mutace silně rozšířila, je její smrtnost asi 20krát nižší, než dřívější mutace alfa, kterou jsme donedávna znali jako britskou. „Kdyby ten virus napadl všechny v Česku, tak tu zemře jen deset tisíc lidí. Kdyby tu byla delta od začátku, tak by nám tu nezemřelo 30 tisíc lidí, ale 1500,“ popsal Beran.
Promoření mladých? To by nefungovalo, říká Prymula
Další epidemiolog, Roman Prymula, který byl jedním z Vojtěchových nástupců na ministerstvu zdravotnictví, chápe, že Češi už nechtějí pokračovat v omezeném režimu a chtějí normálně žít. „Na druhou stranu je tu virus, který se šíří rychleji. Proti těm původním variantám je schopen nakazit osm lidí,“ dodal jedním dechem Prymula.
Aktuálně se tvrdí, že delta zatím nemá takové množství těžkých případů, jako jiné mutace, což Prymula vysvětluje tím, že se dostává především mezi mladé lidi, kteří mají lepší průběhy nemoci. Není ovšem fanouškem myšlenky, že by se mladí lidé mohli nemocí promořit. „Já jsem odpůrcem tohoto principu. Ukazuje se, že přirozené promoření úplně nefunguje. Já bych preferoval cestu vakcinace,“ dodal epidemiolog.
Trojici epidemiologů v pořadu 360° doplnil ještě biochemik Zdeněk Hostomský. Ten v debatě řekl, že šíření mutaci delta dokáže v jistém smyslu vidět i pozitivně. „Beru to jako pozitivum, jako varování. Slavme, ale ano, je tu mutace delta. Nechme se raději očkovat,“ vysvětlil Hostomský. Zároveň zmínil, že zatím není prokázáno, že by mutace delta byla oproti jiným typům náročnější, co se týče hospitalizace nakažených.
Opatření se zavádějí, ale není už pozdě?
Kvůli riziku šíření delta mutace do Čech již tuzemská vláda rozhodla o zpřísnění opatření při příjezdu z některých zemí, kde je tato mutace rozšířená. Je ovšem otázka, zda zafungují včas. „Blížíme se k tomu, že si dáváme pozor na import ze zahraničí, ale možná už bude trochu pozdě,“ míní Smejkal.
Hlavní epidemiolog IKEM a zároveň vedoucí MeSES dále zmínil, že by si dovedl představit jisté výhody pro očkované osoby. „Ale musí to být očkování dvěma dávkami, jedna dávka nestačí,“ doplnil Smejkal s tím, že uznání platnosti očkování již nějaký čas po první dávce je spíše politické rozhodnutí.
Dále zmínil, jakou výhodu by plně očkovaní lidé mohli mít. „Můžeme jim odpustit test při návratu ze zahraničí. Ale odpustit teď úplně všechno? D toho bych ještě nešel,“ řekl Smejkal v pořadu 360°.