Japonští vědci varují před variantou koronaviru s názvem lambda. Nová studie totiž ukazuje, že tato mutace je vysoce infekční a výrazně odolnější vůči vakcínám než původní kmen viru objevený v čínském Wu-chanu.
Mutace lambda je nejrozšířenější v Jižní Americe, pochází pravděpodobně z Peru. Dostala ale ale už i do některých evropských zemí, mimo jiné i do České republiky.
Světová zdravotnická organizace (WHO) nepovažuje peruánskou mutaci za tak nebezpečnou jako třeba britskou alfu nebo indickou deltu, které řadí do kategorie „znepokojujících mutací“. Lambda podle WHO patří do skupiny „variant se zvýšeným zájmem“.
Japonští vědci však ve svém článku před takovým označením varují a nedoporučují, aby státy mutaci z Jižní Ameriky podceňovaly. „Lambda může být potenciální hrozbou pro lidskou společnost,“ uvedl vedoucí výzkumník Kei Sato z Tokijské univerzity.
Prymula: Nevím, zda lambda způsobuje závažná onemocnění
K mutaci se vyjádřil i český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Varianty delta a lambda mohou opět znamenat vzedmutí pandemie u nás,“ varoval už v červenci. Podle epidemiologa a bývalého šéfa resortu zdravotnictví Romana Prymuly prý ale zatím není jasné, zda lambda způsobuje nějaké klinicky závažné projevy nemoci.
Ani přítomnost mutací v České republice však vládu stále nenutí přijmout přísnější proticovidová opatřením. Počet aktivních případů v tuzemsku je nižší než 2 500, hospitalizovaných v souvislosti s koronavirem není ani 50. Navíc je už téměř polovina české populace naočkována druhou dávkou vakcíny. V tomto ohledu však ČR zaostává za většinou zemí Evropské unie.