Dva měsíce po přelomové operaci v USA zemřel pacient, kterému jako prvnímu transplantovali srdce geneticky modifikovaného prasete. Informuje o tom web BBC. Transplantaci srdce podstoupil 57letý David Bennett 7. ledna.
Bennettův zdravotní stav se začal zhoršovat před několika dny, ve středu pak lékaři informovali o tom, že o den dříve zemřel. Bennett podle BBC věděl, že experiment nemusí fungovat. Jeho syn agentuře AP řekl, že otec umíral, nebyl způsobilý pro transplantaci lidského srdce a neměl jinou možnost.
Operoval tři ruské vojáky. Je to povinnost, ale cítím se hrozně, říká chirurg z Kyjeva
Chirurgovi Vitaliji v nemocnici v Kyjevě prošly pod rukama už desítky obětí ruské invaze. Několik dní po začátku války však operoval i tři muže, kteří byli později identifikováni jako příslušníci ruské armády. Mladý lékař řekl, že to v něm vyvolalo pocity viny, avšak pomoc ruským vojákům považuje za povinnost. Jeho výpověď přinesl web BuzzFeed News.
„Je to buď zemřít, anebo podstoupit tuto transplantaci. Chci žít. Vím, že je to výstřel do tmy, ale je to moje poslední šance,“ uvedl Bennett den před operací podle prohlášení, které médiím poskytla nemocnice.
Experimentální operaci provedli chirurgové ve fakultní nemocnici v americkém městě Baltimore ve státu Maryland. Trvala osm hodin. Specialisté z Marylandu použili srdce z prasete, které prošlo genetickou úpravou, aby z jeho buněk zmizel cukr, který je zodpovědný za bleskové odmítnutí orgánu lidským tělem.
Experiment vzbuzoval naděje
Skutečnost, že jeho organismus prasečí srdce okamžitě neodmítl, vzbuzovala naděje, že by se zvířecí orgány mohly jednou ve velkém používat k transplantačním zákrokům pro záchranu života. Média připomínala, že panuje obrovský nedostatek darovaných lidských orgánů vhodných k transplantacím, což vede vědce ke snaze zjistit, jak lze místo lidských orgánů použít zvířecí.
Srdce transplantované Bennettovi zpočátku fungovalo a nemocnice v Baltimoru opakovaně informovala o tom, že se stav pacienta pomalu zlepšuje. Přestože experiment neskončil stoprocentním úspěchem, Bennettův syn lékařům poděkoval za veškeré úsilí a vyjádřil naději, že případ jeho otce pomůže posunout kupředu snahy ukončit nedostatek orgánů.
„Doufáme, že tenhle příběh může být začátkem naděje, ne jejím koncem,“ uvedl za rodinu David Bennett mladší.