Jedenadvacetiletý Michael Krumholz z Floridy částečně oslepl poté, co usnul s kontaktními čočkami a do oka se mu dostala bakterie požírající maso. „Takovou bolest jsem si v životě nedokázal představit,“ popsal muž. Nyní varuje ostatní, aby si před spaním čočky vyndávali.
Michael Krumholz si v prosinci na 40 minut zdříml, ale nesundal si kontaktní čočky. Když se probudil, měl zkreslené vidění a levé oko krvavě červené. „Moje oči byly opravdu podrážděné, jako by mi čočky plavaly v oku,“ řekl Krumholz britskému deníku Daily Star. V následujících dnech pomalu ztrácel zrak a začal pociťovat nesnesitelnou bolest. „Takovou bolest jsem si v životě nedokázal představit. Křičel jsem bolestí,“ uvedl muž.
Lékaři mu nakonec diagnostikovali bakteriální infekci požírající maso, známou jako akantamébová keratitida, která může způsobit trvalou ztrátu zraku. Nyní Krumholz na levé oko takřka nevidí. Je schopen rozlišit pouze černošedé blikající barvy, které přirovnává ke statickému ruchu v televizi.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Někteří Češi užívají antibiotika jako lentilky. Může to být životu nebezpečné
Podle lékařů se mu po transplantaci rohovky může vrátit deset procent zraku, Krumohlz by prý bral i jedno procento. Infekce ho donutila vzdát se práce a koníčků, včetně setkávání s přáteli, baseballu a cvičení v posilovně.
„Je mi 21 let a snažil jsem se najít práci v oboru sportovního managementu, ale zdá se, že je to nemožné,“ popsal Krumholz webu Daily Mail. Vyvinula se u něj také fotosenzitivita, takže je pro něj bolestivé vystavovat se přímému slunečnímu záření. Muž proto nyní většinu času tráví zavřený doma se zataženými závěsy a se slunečními brýlemi.
Bakteriální infekce, která Michaelovi způsobila ztrátu zraku v levém oku, je vzácná. Zhruba z 80 procent se vyskytuje u lidí, kteří nosí kontaktní čočky, a to v počtu jeden až dva případy na milion lidí ročně. Samotný výskyt bakterií je ale poměrně běžný. Vyskytují se například v jezerech, potocích, oceánech a půdě. Když se ale dostanou do očí, mohou vyvolat infekci.
Krumholz zahájil na internetu sbírku, aby rozšířil informace o rizicích nošení čoček během spánku. „Dříve jsem v čočkách spával bez problémů, ale snažím se, aby se rozneslo, že to může způsobit problémy,“ sdělil Krumholz. Sbírka byla zveřejněna na webu GoFundMe a zatím se podařilo vybrat tři tisíce dolarů (67 tisíc korun) z cílové částky 10 tisíc dolarů. „Pokud nosíte čočky Prosím, nespěte v nich a nekoupejte se v nich, nesmíte se v nich ani sprchovat.