Muž z Afghánistánu řekl, že je připravený prodat svou dceru jen za 580 amerických dolarů (zhruba 12 500 korun), aby mohl zachránit zbytek své sedmičlenné rodiny před vyhladověním. Zároveň chtěl dát své čtyřleté dceři šanci na lepší život. V Afghánistánu žije více než polovina obyvatel pod hranicí chudoby a dva miliony dětí jsou podvyživené.
Bývalý policista Mir Nazir řekl webu The Times of London že již vyjednává o prodeji své dcery, protože se jeho rodina snaží přežít poté, co se zhroutila ekonomika státu, když Tálibán převzal moc v zemi.
„Raději bych zemřel, než abych se omezil na prodej své dcery,“ řekl osmatřicetiletý Nazir britskému webu.
„Moje vlastní smrt by ale nikoho jiného z rodiny nezachránila. Kdo by nakrmil mé ostatní děti? To není o volbě, ale o zoufalství,“ vysvětlil Afghánec.
Nazir uved, že si nemůže dovolit ani nájem, natož jídlo. Ztratil práci policisty jen několik dní před nástupem Tálibánu.
Spíš než šaría je trápí málo práce. Reportáž CNN odkryla, jak žijí lidé za vlády Tálibánu
Tálibán v Afghánistánu mění úřední i soudní pořádky. Zatímco jedna skupina občanů se těší na vytouženou změnu, ta druhá si stěžuje na vzrůstající nezaměstnanost, nízké tržby a chaos. Do ulic vyrazil i jeden z afghánských novinářů, který pro americkou televizi CNN odkryl realitu všedního dne.
Dceru chce prodat majiteli obchodu
„Dostal jsem nabídku od majitele obchodu, se kterým se znám a který nemá děti,“ popsal Nazir, který se nyní snaží uživit jako vrátný v bazaru. „Nabídl mi dvacet tisíc afgháníů (afghánská měna, pozn. red.) aby s ním má dcera Safia žila a začala pracovat v jeho obchodě,“ popsal a vysvětlil, že se částka rovná přibližně 230 americkým dolarům (4 900 korun).
„Za tak nízkou sumu svou dceru prodat nemůžu, a tak jsem ho požádal o padesát tisíc,“ řekl otec. To by odpovídalo 580 dolarům (12 450 korun).
Podle něj stále smlouvají. „Možná bude mít lepší budoucnost, když bude pracovat v obchodě, než když by zůstala u mě. Peníze mohou zachránit moji rodinu,“ popsal Nazir. S kupujícím se zároveň chce domluvit, že dceru koupí zpět, pokud bude mít dost peněz.
Chudoba je stejný problém jako válka
Afgháncům se podle Nazirových slov ulevilo, že válka a boje skončily. Nyní ale čelí novému problému – chudobě. „Pracovat a vědět, že nikdy nebudete mít dost peněz, abyste uplatili všechny dluhy, vidět, že vaše žena a děti jsou každým dnem hladovější a že upadáte do stále větších dluhů bez naděje, že se věci zlepší, to je stejná bolest jako žít ve válce,“ vysvětlil Nazir.
„Nemysli si, že jsem své dítě nemiloval, že bych nebyl rozrušený myšlenkou na prodej své dcery, prostě nevím, co jiného dělat,“ vysvětlil afghánský otec reportérovi The Times.
Světový potravinový program OSN varuje, že třetina všech Afghánců nyní hladoví a dva miliony dětí jsou podvyživené. „Více než polovina populace žije pod hranicí chudoby a potravinová nejistota je na vzestupu, především kvůli konfliktům, které odřízly celé komunity od příležitostí k obživě,“ varovala největší humanitární organizace světa.