reklama

Spíš než šaría je trápí málo práce. Reportáž CNN odkryla, jak žijí lidé za vlády Tálibánu

Tálibán v Afghánistánu mění úřední i soudní pořádky. Zatímco jedna skupina občanů se těší na vytouženou změnu, ta druhá si stěžuje na vzrůstající nezaměstnanost, nízké tržby a chaos. Do ulic vyrazil i jeden z afghánských novinářů, který pro americkou televizi CNN odkryl realitu všedního dne.

reklama

Prvně vládl Tálibán v Afghánistánu mezi lety 1996 a 2001. Od té doby se mnohé změnilo. Přišly chytré telefony a sociální sítě. Zato chudoba, ta je v zemi stále tím největším problémem.

Teď radikální hnutí zavádí v zemi znovu (staro)nové pořádky. Do správních středisek dosazuje Tálibán své lidi, vyměňují se soudci a zavádí se právo šaría. Během pár dní se zhoršilo hlavně postavení žen.

Patrné je to už na hranicích s Pákistánem, kde ženy chodí jinou cestou než muži. „Víte, dříve jsme měli jednu frontu pro muže i ženy, teď máme dvě. Držíme je oddělené,“ sdělil pro americkou CNN Syed Kandahari, hraniční velitel Tálibánu.

Pákistánské úřady vznik nových pořádků ulehčují, tuto segregaci totiž podporují. Při cestě Afghánistánem tak podle novinářů začínají být zřejmé dvě věci. Země je blízko finančnímu kolapsu a ocitla se pod vládou náboženství.

Vláda islámského práva

Před srpnovým převratem se soudci v Afghánistánu řídili zákony země, teď se budou ale muset řídit náboženským právem šaría. Tálibán totiž přeměnil zemi na islámský emirát. „V devadesátých letech vedla vláda Tálibánu a práva šaría k tomu, že se například zlodějům na veřejnosti amputovali kusy těla. Cizoložníky bylo běžné kamenovat nebo věšet,“ popsal reportér CNN.

A něco podobného se v zemi začíná dít i teď. Na místním trhu ale není šaría tím, čeho se lidé nejvíce bojí. Tady vládne strach o zaměstnání. „Obchody jsou na tom velmi špatně. Vůbec nevíme, kdo to celé řídí. Máme tu jen nízko postavené Tálibánce a nevíme, zda jim můžeme věřit. O ničem s námi nemluví a situace se nelepší. Ceny stále rostou,“ popsal pro CNN jeden z místních obyvatel.

Tagy:
CNN Afghánistán nezaměstnanost ekonomika reportáž Tálibán šaría

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Za drobné zásilky z čínských e-shopů si připlatíme. Zdraží zřejmě už od října

Za doručované balíčky ze zemí mimo Evropskou unii (EU) s hodnotou do 22 eur, tedy zhruba 560 korun, se začne platit DPH pravděpodobně od října. Typicky půjde o drobné zboží z čínských e-shopů, které dosud dani nepodléhalo. Opatření mělo původně platit už od července, novely zákona o DPH a celního zákona se však zdržely v legislativním procesu a po vrácení Senátem je poslanci schválili až v polovině září.

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama