Byl policejní zásah v Teplicích adekvátní? (zdroj: CNN Prima NEWS)
Policie zpacifikovala agresora z Teplic nejhumánněji, jak mohla. Pro zasahující muže v uniformě byl nebezpečný a odporoval jim, policisté přesto nesáhli třeba po obušku. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl bezpečnostní expert a bývalý člen speciálních policejních a armádních jednotek Lumír Němec. Advokát Miroslav Krutina ale s formou zásahu nesouhlasí, podle něj klečení na krku nepatří do donucovacího arzenálu.
Víkendový zákrok policie proti zdrogovanému muži v Teplicích, který později podle pitvy zemřel na předávkování, rozpoutal vášně na obou stranách barikády. Zatímco část lidí kritizuje nepřiměřený zásah bezpečnostních složek a plánuje dokonce „demonstraci proti policejní brutalitě“, expert na bezpečnost postup policie brání s ohledem na agresivní chování zatýkaného.
„Práce policistů byla podle mě provedena profesionálně a správně. Ten člověk byl ze začátku velmi agresivní, pokusil se rozbít auto. Dovedu si živě představit, jak reagoval, když přijela policejní hlídka,“ obhajoval postup bezpečnostních složek Lumír Němec. Podle jeho policejních zkušeností je velký rozdíl v tom, zda policista zatýká zdrogovaného člověka, nebo ne. V prvním případě totiž bývá agrese poměrně častá, mnohdy ji doprovází i snížený práh bolesti a nevyzpytatelnost v chování.
Profesionál odmítl i kritiku ohledně klečení na krku. „Je to standardní zatýkací technika. Neklečí celou vahou na krku, ale opírá se i rukama a nasazuje mu pouta,“ rozvedl expert. Diametrální rozdíl mezi teplickým a americkým případem vidí v tom, že George Floyd ležel už spoutaný a policista na něm klečel celou vahou. „Dokonce měl ruce v kapsách. Srovnávat to rozhodně nejde,“ doplnil ke podobnosti obou případů.
Teplický agresor se navíc celou dobu cukal a kladl odpor. Kdyby policisté povolili v tlaku, začal by podle Němce zase rozbíjet věci okolo sebe a ohrožovat okolí. „Policista je profesionál, cítí proto tlak. Nechce nikomu ublížit, jen zatýkanému nasadit pouta. Použil standardní donucovací prostředky, z té škály je to ještě to nejlehčí. Nepoužil teleskopický obušek, nikdo ho tam ničím nepraštil. Zpacifikovali ho nejhumánněji, jak mohli,“ řekl CNN Prima NEWS.
Klečení na krku nemá u policie co dělat
S tímto názorem nesouhlasí například advokát Miroslav Krutina. Třebaže uznává, že se agresor choval nebezpečně vůči policistům i svému okolí, způsob zásahu považuje za nešťastný. Policie podle něj použila nepřiměřený a nebezpečný chvat nehledě na následky. „Myslím si, že klečení na krk nepatří do škály toho, co by mohla policie legálně používat,“ vysvětlil svůj pohled na CNN Prima NEWS.
Chápe, že etnická stránka případu je v českém prostředí obzvlášť citlivým tématem. Paralely s kauzou z amerického Minneapolisu naopak vidí. Sociální klima v Česku ale považuje přeci jen za přívětivější než na americké půdě.
Lidé v Teplicích pokládají květiny na místo, kde policisté zadrželi narkomana. Ten při převozu do nemocnice zemřel. Zdroj: ČTK/Hájek Ondřej
Lidé v Teplicích pokládají květiny na místo, kde policisté zadrželi narkomana. Ten při převozu do nemocnice zemřel. Zdroj: ČTK/Hájek Ondřej
„Nejsme Amerika, jsme v jiné situaci. Věřím tomu, že případ bude důsledně prošetřen a že odpovědnost policisty, který přikročil k tak drastickému kroku, bude zhodnocena a vyvozena,“ pokračoval Krutina.
Další moment, na který by se podle něj měli vyšetřovatelé zaměřit, je rozlišení toho, kdy mohli policisté ještě použít tvrdší donucovací prostředky a kdy pacifikovali o poznání méně nebezpečného muže v poutech.