Vždyť zaostáváme. Němce nedoženeme ani za dalších 35 let, nechápe Kovanda Fialovy plány

Pokud zůstaneme u vlády, budou u nás mzdy jako v Německu či Rakousku. Ve vysílání České televize (ČT) to řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jeho vizí ale nesouhlasí ekonom Lukáš Kovanda. Za našimi západními sousedy podle něj mzdově zaostáváme více než před pěti lety a jejich dohnání by se prý rovnalo ekonomickému zázraku.

„Příští volby budou o tom, jestli se posuneme někam mezi Slovensko a Maďarsko, anebo budeme trvalou součástí Západu a budeme tu mít mzdy jako v Německu nebo Rakousku, což nabízím,“ vyslovil v ČT Fiala. Podle premiéra by si Češi mzdy jako v Bavorsku zasloužili.

ČTĚTE TAKÉ: Prezidentův poradce nedoporučil podepsat rozpočet. Je odpovědně sestavený, namítl Fiala

Představa, že by měli Češi na konci příštího volebního období, tedy zhruba za pět let, mzdy stejné jako naši západní sousedi, je podle Kovandy nereálná. Doslova ji označil za ekonomický zázrak.

„Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti let Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než v roce 2019,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Podle studie OECD, kterou Kovanda cituje, narostla v Rakousku od konce roku 2019 reálná průměrná mzda za odpracovanou hodinu asi o deset procent. V případě Německa organizace pozoruje nárůst v hodnotě jednoho procenta. V Česku se ale průměrná mzda očištěná o inflaci snížila asi o šest procent.

„Že by Češi mohli dohnat Němce a Rakušany ve mzdách? Zřejmě ani za dalších 35 let, vždyť v posledních pěti letech se zaostávání Čechů za nimi dále citelně prohloubilo, Česko si tak stojí vůbec nejhůře ze všech zemí organizace OECD. Jeho existující mzdové zaostávání za bohatšími ekonomikami se v posledních pěti letech dále prohloubilo. Je tak dost dobře možné, že v příštích pěti letech budou Češi rádi, když se třeba ve vztahu ke mzdám Rakušanů vrátí na úroveň svého zaostávání roku 2019,“ sdělil Kovanda.

Zemi čeká ekonomický šok, tvrdí Kovanda

Pozitivní vývoj, který by k „ekonomickému zázraku“ směřoval, Kovanda nečeká. Zemi naopak pravděpodobněji čeká negativní ekonomický šok související se zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem. Zavedení cel, které Trump sliboval, by podle analýzy Konfederace dánského průmyslu nejvíce dopadlo na ekonomiky Česka a Irska.

„V Česku může do roku 2027 přijít kvůli Trumpovým clům o práci přibližně 55 tisíc lidí. To samozřejmě vytvoří tlak na pomalejší růst mezd a na další prohloubení mzdového zaostávání Česka za Německem i Rakouskem, přestože ekonomiky těchto zemí budou Trumpovými cly rovněž zasaženy nepříznivě,“ dodal Kovanda.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Češi ochutnávali vzorky potravin z domácích a německých obchodů. Rozdíl v kvalitě byl závratný

Tagy: