Pokud politici sáhnou na výsluhy policistů a dalších příslušníků bezpečnostních sborů, hrozí obrovská vlna odchodů a kolaps, uvedl policejní velitel a odborář Martin Červenka v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Upozornil, že situace u policistů, hasičů a vězeňských dozorců je stále tristní. Mizerné platební podmínky plánuje řešit nejen s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), ale také s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) či šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Sám má ale pocit, že politické strany už najely na předvolební kampaně a nebudou problémy řešit. „Opakovaně jsme narazili na to, že politici ani neví, jaký má příslušník bezpečnostních sborů plat,“ dodal Červenka.
Od vaší demonstrace před ministerstvem vnitra a dalších policejních protestech uběhly zhruba dva měsíce. Jak se situace v bezpečnostních sborech od té doby posunula? K lepšímu, horšímu, nebo alespoň k nějakému milníku?
Vznikla pracovní skupina, která má zeštíhlit policejní agendy. Tu velmi vítám, jenže to má i negativní důsledek. Mnoho lidí si totiž začalo myslet, že skupina zatočí se všemi našimi problémy. To je velký omyl. Zaměřuje se pouze na činnosti Policie ČR, nikoliv na ostatní bezpečnostní sbory, například hasiče či dozorce. Také se nevěnuje dlouhodobému podfinancování a současné personální situaci, což jsou podstatné nedostatky, které je třeba okamžitě řešit.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Mzdy v roce 2025: Které profese si letos v Česku vydělají nejvíce a jaký je průměr?
Stejně na tom je vnitřní bezpečnost státu, která by si zasloužila stejnou pozornost jako bezpečnost vnější – jedno bez druhého nemůže existovat. Minulý týden vláda také schválila novelu zákona o vojácích z povolání a opět tím rozevřela nůžky mezi armádou a zbylými sbory. Děje se to delší dobu a není to dobře.
Situaci chcete řešit s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. S čím konkrétně chcete jít za šéfem státní kasy?
Máme potvrzenou schůzku a nyní řešíme termín. Vnitřní bezpečnost by neměla být na druhé koleji a také by si zasloužila zaručený rozpočet na roky dopředu. U armády se řeší dvě procenta HDP a velmi pravděpodobně bude to číslo stoupat. Bezpečnostní sbory nic takového nemají. Nemůžeme se každý rok dohadovat nad rozpočtem, ten podle mě musí být dán na několik let dopředu a měl by být jasně definovaný.
Také bych rád řešil platební podmínky, které jsou velmi vzdálené tomu, co mají lidé u armády. Zmiňovanou novelou se to jen zhoršilo. I to je důvod, proč je obtížné sehnat nové zájemce o práci u policistů, hasičů a vězeňské služby. V neposlední řadě se úplně zapomíná na příslušníky, kteří už svou službu státu ukončili – pořád dokola se jim mění způsob valorizace výsluh, a to, jak je to nastavené teď, považuji za další nefér jednání státu.
Jak konkrétně? Všiml jsem si, že jste se k výsluhám nedávno vyjádřil a volal po razantním říznutí do systému výsluh.
To se týká jen nově příchozích, nikoliv stávajících příslušníků. Zde se projevil můj amatérismus odbojáře-nováčka a také přístup některých novinářů. V jedné televizi jsme řešili nastavení rozpočtu z dlouhodobého hlediska. K výsluhám jsem bohužel mluvil velmi široce a nestihl dokončit myšlenku. Následkem toho bylo sdělení o úpravě výsluh, což bylo vytrženo z kontextu, někteří novináři se toho hned chytli a způsobilo to rozruch.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Předvolební sliby neplatí, je válka. Fiala připustil, že před třemi lety udělal velkou chybu
V každém případě se všem příslušníkům bezpečnostních sborů upřímně omlouvám, nechtěl jsem nikoho vystresovat. Jsem poučen pro příště odpovídat jasně a stručně. Zároveň připomínám, že také sloužím jako policista – pokud by mělo dojít k negativní změně u výsluh, budu první, kdo podá žádost o uvolnění ze služebního poměru. To už by nás stát znovu podrazil, stejně jako před lety.
Proč výsluhy budí takové vášně? Přece jen je to již roky zavedený systém, proč se v posledních měsících řeší?
Při mnoha jednáních jsem byl upozorněn na to, že ve Sněmovně leží novela zákona o služebním poměru. Někteří poslanci by mohli mít v úmyslu si v rámci pozměňovacího návrhu nahnat politické body tím, že by nějakým způsobem sáhli na výsluhy. Rovněž jsem několikrát slyšel, že stát do příslušníka investuje peníze a on po 15 letech uteče v době, kdy je nejvíce produktivní, a to že je nežádoucí jev, což budou chtít prostě upravit. Když jsem si tohle vše dal dohromady a přidal k tomu veřejné vyjádření ministra financí, začal jsem mít strach z toho, aby se opět nejednalo o nás, ale bez nás. To už se také v minulosti stalo a mělo to hodně špatné následky – konkrétně vlnu odchodů.
Sáhnout na výsluhy již sloužícím příslušníkům bude mít úplně stejný důsledek, jako kdyby vydali rozhodnutí o rozpuštění bezpečnostních sborů. Další obrovská vlna odchodů, kolaps.
Sáhnout na výsluhy již sloužícím příslušníkům bude mít úplně stejný důsledek, jako kdyby vydali rozhodnutí o rozpuštění bezpečnostních sborů. Další obrovská vlna odchodů, kolaps. Byla by to velmi významná rána pro snahu o stabilizaci celého systému. Navýšení odsloužených let pro nárok na výsluhu by se případně mělo týkat jen nově nastupujících příslušníků. Je ale třeba také reagovat zásadní změnou v platech – policisté, hasiči a další sbory, které se starají o vnitřní bezpečnost, by měli mít stejné platové podmínky jako vojáci. Vím, že ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) slíbil, že na výsluhy se v tomto volebním období sahat nebude, a zatím to dodržel. Za to mu velmi děkuji. Jen je vidět, že vládní koalice už nefunguje jako na začátku svého mandátu a v rámci předvolebního boje by některé domluvené body mohly padnout.
Je pravda, že vždy, když dojde na debatu o výsluhách, se vždy rozjede poněkud bouřlivá diskuze, zda si ji policisté zaslouží…
Lidé nemají vůbec tušení, proč příslušníci bezpečnostních sborů mají nárok na výsluhy. To je evidentní. Není to „jen“ o tom, že jsou téměř každý den v ohrožení života a zdraví. Jsou velmi zásadním způsobem omezeni na svých právech. Nesmějí se politicky angažovat, nesmějí mít jinou práci a nesmějí ani podnikat.
Plánujete o podmínkách nejen v řadách policie jednat i s dalšími politiky? Vláda má necelý rok před volbami a některé strany už odstartovaly předvolební kampaně. Upřímně to spíše vypadá, že spousta původně chystaných změn už Sněmovna nestihne probrat.
Ano, mám v plánu schůzky s dalšími politiky. Co se týká očekávání, jsem trochu skeptický. Přijde mi, že už se naplno rozjela předvolební kampaň a některé věci se přestaly řešit. To nás brzy dožene. Jenže řešení celého problému má být nadstranické. Proto se mám setkat nejen s ministrem financí, ale také s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) a s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem.
K policejním platům i tabulkovým stavům se vyjadřují ekonomové, že jejich stav je dostačující. Podle nich na přidání nejsou v rozpočtu peníze. Vy jste zase uvedl, že nejen policejní složky jsou v podstavu. Čím to je, že každý čte čísla tak jinak?
To je výborná otázka, na kterou neznám odpověď. Je to jeden z důvodů, proč voláme po personálním auditu. Je ale naprosto jasné, že policisté na základních útvarech – to jsou ti, které vidíme na ulici či na kriminálkách – jednoduše chybí, a to zásadním způsobem. Situace se jen zhoršuje.
Rok 2025 ale přihrál bezpečnostním sborům přidání. Na jaké hladině se nyní pohybují čisté policejní platy? A případně jejich výsluhy, pokud odslouží 15 let?
Od ledna došlo k navýšení tarifních platů a zvýšení stabilizačního příspěvku. Policista, který jezdí na lince 158, má aktuálně mezi 28 a 29 tisíci korun. Každou službu je v ohrožení života a zdraví, a pokud nepovýší nebo platy nezvedne vláda, jednou za tři roky dostane zhruba o tisíc korun navíc. Výsluhy se odvíjejí od platu každého policisty, nicméně u řadových je to po 15 letech v řádech nižších tisíců. Obdobné nebo ještě nižší jsou i v dalších sborech.
Dokonce jsme opakovaně narazili na to, že ani politici neví, jaký má příslušník bezpečnostních sborů plat, a proto jsme požádali kolegy napříč Českou republikou, aby nám poslali výplatní pásky. Ty rozdáváme politikům, snad konečně prozřou. Chtěl bych poděkovat za veškerou podporu jak od kolegů, tak i od civilních osob. Moc si toho vážím, je to pro mě takový hnací motor.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Inflace na konci roku zrychlila. Ceny rostly nejvýrazněji od prosince 2023