Hongkongským celníkům se podařilo zadržet největší zásilku rybích měchýřů za posledních osmnáct let. Náklad maskovaný jako rybí filety v 15 polystyrenových krabicích dorazil na letiště 4. června, kde byl vybrán ke kontrole. Dovážet do Hong Kongu čerstvé ryby z Los Angeles totiž přišlo celníkům neobvyklé.
„V každé krabici byl pod vrstvou rybích filet nalezen pytel s rybími měchýři,“ řekl pro South China Morning Post vrchní superintendant Mark Woo Wai-kwam, který případ vyšetřuje. „Každý pytel obsahoval v průměru 18 kusů a každý kus váží asi 600 gramů a je dlouhý 1,5 metru,“ popsal vyšetřující. Celkem tak celníci zadrželi 160 kilogramů rybích měchýřů.
Hongkongským úřadům se v souvislosti s případem podařilo zatknout pět mužů díky tomu, že se celníci vydávali za kurýry. Podle Marka Woo Wai-kwama je zadržená zásilka ze začátku června čtyřnásobným množstvím rybích měchýřů, které celníci na letišti zadrželi během posledních osmnácti let.
Kvůli tomuto množství bylo zabito 270 ryb známých pod latinským názvem totoaba, jinak také smuha MacDonaldova. Vyskytuje se v severní části Kalifornského zálivu a její lov je od roku 1975 zakázán. To však rybáře a pašeráky nezastavilo, a tak je totoaba na pokraji vyhynutí. Přispívá k tomu právě poptávka z Číny, kde se cena jednoho plovacího měchýře pohybuje okolo 90 tisíc korun. To je však jen suma, která putuje rybářům, konečný zájemce za toto zboží zaplatí několikanásobně více. V čínské medicíně se měchýře smuhy MacDonaldovy používají například k léčbě artritidy.