Vládní pomoc seniorům v podobě zásilky roušek a respirátorů se nesetkala mezi všemi obdarovanými s nadšením. Mnoho z nich balíček s ochrannými pomůckami považovalo za uplácení voličů před blížícími se krajskými a senátními volbami. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček proto minulý týden kritikům nabídl, aby nechtěné roušky zasílali jemu s tím, že je předá potřebným.
„Kdo zmítán nenávistí nechce roušky od státu, nechť mi je laskavě pošle na Hrad. Shromáždím je a předám potřebným,“ uvedl Ovčáček minulý týden na svém Twitteru.
Po několika dnech se ukázalo, že někteří senioři jeho výzvu skutečně vyslyšeli. Ovčáček se na svém účtu ve čtvrtek pochlubil fotografií prvních balíčků, které na Hrad přišly.
První roušky a ústenky dorazily. Děkuji! Předám potřebným. pic.twitter.com/KRLNgum6RC
— Jiří Ovčáček (@exPREZIDENTCR) September 24, 2020
Slíbených pět roušek a jeden respirátor každému důchodci nad 60 let začala Česká pošta distribuovat minulý týden a vzápětí se objevily nesouhlasné reakce řady seniorů, kterým do schránek balíček přišel.
„Vracím vám respirátor a roušky, ničeho takového jsem si neobjednal. Dokážu se o sebe postarat sám. Mému zdraví daleko víc škodí stres při pohledu na nekompetentnost, s jakou vykonáváte svůj úřad, nekulturnost vašeho vystupování, bezohlednost, s jakou manipulujete generace decimované vaším komunismem a potápíte tento stát. ANO, je zle,“ vzkázal na sociálních sítích předsedovi vlády Andreji Babišovi jeden z nespokojených seniorů, šedesátiletý Ivo Rejnart.
Kritice se nevyhnula ani pošta
Pošta navíc čelí vlně kritiky, že v některých případech balila roušky v nehygienickém prostředí. Důchodci si také stěžují, že jim přišly vadné kusy.
Zásilky distribuovala Česká pošta, ústenky byly z balení po 50 kusech rozdělovány a vkládány do obálek po pěti. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v pondělí oznámil, že pošta porušila při rozesílání zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. Ty lze distribuovat jen v ochranných obalech a s informací od výrobce. Nelze tak zajistit, že ochranné prostředky nejsou kontaminované. Pošta musí do tří dnů přijmout nápravná opatření.
Státní podnik se hájí tím, že převzal ochranné pomůcky, nikoli zdravotnický materiál. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že SÚKL neměl kompetenci k provedení kontroly a zvažuje podání trestního oznámení na ústav kvůli šíření poplašné zprávy. Poté ještě doplnil, že vyjádření podle něj mohlo vést i k naplnění trestného činu obecného ohrožení.
Distribuce vyjde podle ministra vnitra přibližně na 15 milionů, které proplatí stát. Materiál jako takový stojí dalších zhruba 25 milionů, takže celkové náklady dosáhnou asi 40 milionů korun.