Stovky studentů se v pátek sešly na Pražském hradě u příležitosti zahájení desátého ročníku mezinárodní konference Porgmun a ocitli se v kůži diplomatů OSN. Čtyřdenní setkání pořádají studenti pražského gymnázia Nový PORG pro kolegy z celého světa. Letos se budou zabývat zejména potlačováním ženských práv, čipovou krizí či růstem extremistických organizací.
O aktuálních společenských problémech budou studenti z celého světa ve věku od 14 do 20 let diskutovat podobně jako skuteční delegáti OSN, a to až do pondělí. Letos se jubilejního 10. ročníků účastní více než 300 studentů, a to nejen z Česka, ale také z Izraele, Portugalska, Saúdské Arábie či Polska.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: CNN: Žebříčku nejšťastnějších zemí vládne Finsko, skokanem je Litva. Jak dopadlo Česko?
„Setkání má významný mezinárodní přesah, z nejrůznějších koutů světa na něj každým rokem dorazí stovky delegátů. Pravidelně na ní přednášejí významné osobnosti veřejného života,“ cituje mluvčího letošní konference Pavla Hálka web Forbes. Letos v pozici významného řečníka vystoupil například signatář a bývalý mluvčí Občanského fóra Jan Urban.
Sami studenti, kteří se na organizace mezinárodní konference podílí, jeho výstup a projev označili za jeden z vrcholů zahajovacího ceremoniálu. „S delegáty se podělil o svůj životní příběh. Hovořil také o zacházení s občany po změně režimu i o tom, jak zajistit spravedlnost pro oběti, pachatele a lidi, kteří se dopustili trestných činů,“ líčili. Dotazy na Urbana se jen množily.
V praxi si studenti, kteří se k akci sami přihlásí – přičemž podmínkou je výše uvedený věk a nutnost mluvit plynně anglicky – vyzkouší, co obnáší role delegáta na konferenci OSN. Mají příležitost osvojit si práci s informacemi, vystupování před publikem, debatování a práci na týmových projektech. Ředitel gymnázia Nový PORG doplnil, že si konferenci organizují sami studenti vyšších ročníků, čímž získávají významnou zkušenost.
Během čtyř dnů se účastníci rozdělí do skupin a zastupují různé členské státy OSN. „Vzhledem k povaze naší konference vytváříme vlastní mezinárodní komunitu, která vytváří jedinečnou Petriho misku myšlenek,“ dodávají studenti. Spolupořadatelem neziskové akce je Pražský hrad, v jehož prostorech konference začíná. Později se „delegáti OSN“ přesunou do prostor Anglo-americké univerzity, zakončení konference se bude konat v prostorách pražského magistrátu.