reklama

Monstrum uprostřed gejzírů. Na Islandu postavili obří odsávačku, denně pohltí 10 tun emisí

Pouhé snižování emisí podle vědců nestačí k tomu, aby se planeta přestala ohřívat. Je také zapotřebí, aby lidstvo již uniklé výpary dostalo ze vzduchu pryč. K tomu má sloužit například obří struktura složená z ventilátorů nasávajících oxid uhličitý, která před časem vyrostla na Islandu.

reklama

Gejzíry, horké prameny, přírodní krása. Poetické panorama na Islandu narušilo cosi, co na první pohled vypadá jako tovární budova. Při bližším zkoumání člověk pozná, že jde o komplex čtyř gigantických odsavačů, které se skládají z několika desítek výkonných ventilátorů.

K čemu to všechno? Švýcarská firma Climeworks ve spolupráci s islandskou společností Carbfix vyvinuly mechanismus, díky kterému dokáží větráky odsávat ze vzduchu oxid uhličitý – nejčastější skleníkový plyn. A to díky chemickým filtrům, které zvládají ze vzduchu teplý plyn separovat.

Zařízení začalo na Islandu fungovat v září. Každý den odsaje ze vzduchu deset tun oxidu uhličitého, což je asi takový objem emisí, jaký vypustí do atmosféry za den 800 aut v USA. Je to také stejné množství uhlíku, jaké dokáže za rok pohltit 500 stromů.

Zařízení spotřebovává zelenou energii

Je zřejmé, že jde zatím o projekt, který globální klima příliš neovlivní. Lidstvo za rok vypustí do ovzduší zhruba 35 miliard tun skleníkových plynů. Podle tvůrců odsavačů je to ale lepší než nedělat nic.

„Jako lidé jsme narušili přirozený přírodní cyklus. Je naším úkolem tuto rovnováhu obnovit,“ řekla pro CNN Edda Aradóttirová, výkonná ředitelka společnosti Carbfix.

Samotný uhlíkový vysavač samozřejmě také potřebuje energii. Proto vyrostl právě na Islandu, kde je snadný přístup k ekologické geotermální energii. V kontextu ostatních zemí ale bude zřejmě obtížné hledat podobně čisté zdroje energie. I proto již po světě experti vyvíjejí řadu odlišných nástrojů, kterými budou moci lidé škodlivé plyny ze vzduchu odstranit. Jak špatně je na tom lidstvo ohledně klimatických změn? V nedávném článku jsme představili několik scénářů, které mohou v budoucích 50 letech nastat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Chronicky nemocní a senioři se budou registrovat na třetí dávku už po pěti měsících

Lidé nad 60 let a chronicky nemocní se budou od pondělí moct registrovat k třetí dávce vakcíny proti covidu, když u nich uplynulo pět měsíců od druhého očkování. Původně se měla možnost otevřít 1. prosince. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli na sociálních sítích informoval, že se podařilo IT systémy připravit na novou vlnu registrací rychleji.

reklama

Domácí zpravodajství

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama