Tam, kde dřív stál nadživotní pomník sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, je od pondělí k vidění socha skřetího Vladimira Putina. Autor ruského diktátora vyobrazil na plynovém kohoutu a se zvednutou rukou ve stylu nacistického pozdravu. Autor a amatérský kovář Daniel Dostál dílo věnoval Ukrajině.
Sochař Putina posadil na plynový kohout ze symbolického důvodu. „Je to vzkaz a připomenutí toho, že za energetickou krizi primárně může Rusko a Putin,“ popsal pro iDNES.cz Martin Ondráček i iniciativy Dárek pro Putina.
Na Prahu 6, na místo, kde stál kdysi Koněv, tak tam jsme dopoledne instalovali novou sochu. Je to skřet s tváří Putina, který zavírá kohout. Proč? Aby si všichni připomněli, že za energetickou krizi může on. Abychom získali víc podpisů https://t.co/sOl6gWdycP ke "zhasnutí"...⬇️ pic.twitter.com/Os5JHDhqyJ
— Dárek pro Putina (@DarPutinovi) December 5, 2022
„Za druhé, je to vzkaz, že když oni nám, tak my jim,“ vysvětluje Ondráček s odkazem na petici Pojďme zhasnout ruskou ambasádu v Praze. Ta požaduje odpojení od energií všechny budovy v Česku, které vlastní Ruská federace, tedy včetně ruského velvyslanectví. Organizátorům se dosud podařilo nasbírat téměř 12 tisíc podpisů.
Maršál Koněv už nebude čestným občanem Prahy. Krok radních ještě projednají zastupitelé
Sovětský maršál Ivan Koněv (1897–1973) už nebude čestným občanem Prahy, kterým byl od června 1945. Důvodem jsou některé jeho problematické činy, například bombardování Mladé Boleslavi po válce či podíl na potlačení protestů v Maďarsku v roce 1956. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Odebrání občanství musí ještě projednat městští zastupitelé, kteří budou mít konečné slovo. Předseda opozičních zastupitelů ANO Ondřej Prokop to označil za hysterickou snahu přepsat dějiny.
„Třetí důvod je, že zítra (v úterý) je Den ozbrojených sil Ukrajiny, což je velký svátek a toto je náš dárek z Prahy,“ uzavírá Ondráček. Dostálova socha má vyzývat k solidaritě a na náměstí Interbrigády bude k vidění zhruba měsíc.
Autor dílo vytvořil u příležitosti mezinárodního setkání uměleckých kovářů letos v srpnu. Nejdříve putovalo jako dar ukrajinské ambasádě v Praze, ta jej poté věnovala iniciativě Dárek pro Putina. Podle Ondráčka je náměstí Interbrigády pro vystavení sochy symbolické, a to z toho důvodu, že zde až do roku 2020 stála socha sovětského maršála Koněva.
Pomník veliteli brutálního potlačení Maďarského povstání stál na náměstí od roku 1980. V roce 2019 však zastupitelstvo Prahy 6 rozhodlo o jejím odstranění a nahrazení pomníkem osvobození hlavního města. Socha putovala do depozitáře na jaře 2020 a nakonec by měla být vystavena v Muzeu paměti 20. století, které Praha chystá.