Mladá žena ozbrojená dvěma poloautomatickými puškami v pondělí zabila tři děti a tři dospělé v křesťanské škole v americkém městě Nashville, načež ji zastřelili zasahující strážníci, oznámila místní policie. Možný motiv útoku není známý, podle vyšetřovatelů však podezřelá byla bývalou žákyní dané školy. Bílý dům v reakci na krveprolití znovu vyzval republikánské zákonodárce, aby podpořili zákaz prodeje „útočných zbraní“.
Nashvillská policie uvedla, že zasahovala při střelbě na Covenant School. Útočnice podle úřadů pronikla do soukromé školy bočním vchodem poté, co dveře rozstřílela. Ozbrojena byla dvěma „puškami útočného stylu a pistolí. Tři postřelení žáci zemřeli po převozu do nemocnice Monroe Carell Jr. Children’s Hospital, uvedl mluvčí John Howser podle informací webu CNN. Tragédie se odehrála v pondělí v 10:30 ráno místního času. Policie později oznámila, že při střelbě zemřeli tři pracovníci školy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Biden chce zpřísnění prověrky při nákupu zbraní. Na místě lednové střelby podepsal nařízení
Policie nejdříve uváděla, že útočnice se zdála být náctiletá, záhy ale upřesnila, že se jednalo o 28letou ženu z Nashvillu. Později doplnila, že jde o někdejší žačku presbyteriánské školy na jihu hlavního města státu Tennessee. „Dva policisté na střelbu odpověděli, ženu zasáhli a usmrtili ji,“ dodal na tiskové konferenci tiskový mluvčí Nashvillské policie Don Aaron.
Útočnice byla vybavena podrobným plánkem školy a zanechala po sobě manifest, uvedl policejní náčelník John Drake po prohlídce domova útočnice, kde policisté našli jak plánek přístupů ke škole, tak manifest „s několika poznámkami“.
Pondělní incident je podle databáze listu The Washington Post druhou letošní střelbou na americké škole, při níž někdo přišel o život. Případů, při kterých střelci ohrožovali děti na školách, eviduje od začátku roku více než deset. Za uplynulý rok jich údajně bylo 46, což je podle deníku nejvyšší součet od roku 1999. The Washington Post do seznamu zahrnuje i incidenty, při kterých byly školy zasaženy, aniž by na ně střelci cílili.
„Je to nechutné... je to srdcervoucí, nejhorší noční můra každé rodiny,“ reagoval na zprávy z Nashvillu americký prezident Joe Biden. „Musíme udělat víc pro to, abychom zastavili násilí páchané střelnými zbraněmi,“ pokračoval. Vyzval Kongres k přijetí zákazu útočných zbraní, tedy opatření po vzoru toho, jaké v USA platilo v letech 1994 až 2004. Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová předtím vyzývala zákonodárce Republikánské strany také k podpoře zpřísnění kontrol při prodeji zbraní.
Letos už na 130 případů masové střelby
List The New York Times (NYT) napsal, že schválení nového zákazu prodeje vybraných střelných zbraní je nepravděpodobné. Republikáni, kteří od ledna kontrolují americkou Sněmovnu reprezentantů, jdou v Kongresu opačným směrem a letos přišli s několika návrhy, které by rozšířily přístup ke zbraním. Mimo jiné navrhli uzákonit právo nosit zbraně mimo svůj domov a používat je k sebeobraně, píše NYT.
Dostupné informace ukazují, že v USA připadá na každého obyvatele více než jedna pistole či puška, přičemž počet střelných zbraní v americké společnosti dál roste. Narůstá také počet případů „masových střeleb“, za které jsou považovány incidenty, při nichž počet mrtvých nebo zraněných přesahuje tři. Organizace Gun Violence Archive jich za loňský rok zaznamenala 647 a letošní součet se před dneškem blížil ke 130.
„Je vysoce neobvyklé, aby střílela žena. Drtivá většina masových střelců bývají muži,“ poznamenal po útoku v Nashvillu komentátor televize ABC News Pierre Thomas. Jeho tvrzení dokládají údaje skupiny The Violence Project, která spravuje databázi s údaji o skoro 200 masových střelbách za posledních více než 50 let. Před dneškem evidovala pouze čtyři případy, kdy útok spáchaly ženy.