Česká olympijská výprava se na současných hrách pod pěti kruhy ocitla přímo v oku covidové bouře. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl bývalý ředitel komunikace Českého olympijského výboru Alexandr Kliment. Poznamenal, že pro sportovce, kteří do Pekingu přiletěli, je už malým vítězstvím negativní test na koronavirus.
Letošní olympijské hry jsou specifické. Kliment v pořadu 360° zmínil, že to je jednak tím, že se konají v totalitní Číně, ale také kvůli koronaviru, který se právě z nejlidnatější země světa začal šířit do světa a způsobil celosvětovou pandemii, která trvá již přes dva roky. „Ocitli jsme se v oku bouře,“ poznamenal Kliment.
Za situace, kdy v řadě zemích jsou desítky tisíc nakažených denně, vyrazili sportovci na největší svátek zimních sportů. „Malým vítězstvím je, když dorazíte na olympijské hry a máte negativní test,“ dodal bývalý ředitel komunikace ČOV.
Od Nagana po Peking: Připomeňte si zlatou českou olympijskou šňůru, která trvá už 24 let
Čeští sportovci se bez zlaté medaile ze zimní olympiády nevrátili od Nagana 1998. Na hokejový triumf na turnaji století navázali Aleš Valenta, Kateřina Neumannová či Martina Sáblíková. Připomeňte si české olympijské legendy v našem přehledu. Zlatá šňůra pokračuje díky Ester Ledecké i na olympiádě v Pekingu.
Připomněl také problém olympioniků, kteří takové štěstí neměli. „Každý, kdo se ocitne v izolaci, přijde o svůj olympijský sen, aniž by dostal pořádně najíst,“ řekl Kliment. Takový osud potkal například kapitána finských hokejistů Marka Anttily, který dostával v izolaci podle svého týmu studené jídlo v malých porcích.
Olympijské hry označuje Kliment obecně za velký podnik, ve kterém se nějaké skandály přihodí pravidelně. „Není možné, aby proběhly od začátku do konce bez nějakého skandálu či něčeho, co nefunguje,“ řekl Kliment. Platí to nejen pro záležitosti organizátorské, ale i sportovní, například doping. „Co se týče sportovní části, tak kontroverzí není o nic víc, než na jiných olympijských hrách,“ doplnil zástupce ČOV.
Velkým tématem byl politický bojkot, který k ZOH v Pekingu vyhlásily některé státy a nakonec se k němu připojilo i Česko. Bojkotující země totiž komunistické Číně vyčítají porušování lidských práv. Čeští olympionici však nemají mít žádná doporučení, jak se v Číně chovat. Kliment uvedl, že sportovci mají svobodu a můžou se volně vyjadřovat i přímo v dějišti her. „Pokud by došlo k tomu, že by jim to právo někdo upíral, tak bychom se ozvali,“ dodal Kliment s tím, že k žádnému takovému incidentu dosud nedošlo.