Jihočeský kraj spouští on-line pohotovost
V srpnu 2024 spustil Jihočeský kraj jako první v republice revoluční službu: on-line pohotovost. Konzultaci svého zdravotního stavu s lékařem na dálku do 1. ledna využilo v rámci pilotního projektu více než 7 500 občanů kraje, aplikaci si do stejné doby stáhlo téměř 25 tisíc uživatelů. Službu, která je zdarma a dostupná každou hodinu 365 dní v roce, významně Jihočeši využili také o vánočních svátcích. S jakými problémy se na lékaře nejčastěji obrací a plánuje se podobný projekt i v jiném kraji?
Vánoční svátky bývají tradičně obdobím, kdy nápor pacientů na pohotovostech nemocnic dramaticky vzrůstá a s ním i doba, kterou pacienti čekají na ošetření. V roce 2024 pohotovostem v Jihočeském kraji výrazně pomohla telemedicína a možnost konzultovat zdravotní stav s lékařem na dálku.
ČTĚTE TAKÉ: Zrádnou rakovinu úst prozradí čtyři příznaky. Experti radí, jak se správně vyšetřit i doma
„Během vánočních svátků se na naše lékaře obrátilo téměř tisíc obyvatel kraje, z toho bylo 271 dětí. Na Štědrý den jsme ošetřili rekordní počet 220 pacientů, což díky posíleným službám proběhlo naprosto hladce,“ uvedl v dokumentu, jenž má redakce k dispozici, Jiří Pecina, zakladatel a ředitel společnosti MEDDI hub a.s. Ta provozuje aplikaci MEDDI app, která pro službu Jihočeská pohotovost dodává nejen technologické řešení, ale také zajišťuje telemedicínské služby.
Nejčastěji se pacienti na lékaře touto formou obrací s obtížemi, jako jsou infekce horních cest dýchacích – ať už virové nebo bakteriální –, infekce močových cest, dermatologické potíže jako ekzémy nebo různé vyrážky, občas gastroenteritidy, uvedl na dotaz CNN Prima NEWS Pecina.
Ve většině případů nebyla nutná osobní návštěva na pohotovosti a pacientům stačila symptomatická léčba, nasazení léků na snížení teploty, klid a dostatečný příjem tekutin.
„Pouze pět procent pacientů bylo odkázáno na osobní návštěvu ordinace, zbytek se vyřešil konzultací a zasláním eReceptu,“ doplnila Ivana Turková, vedoucí oddělení zdravotnictví, Krajský úřad Jihočeského kraje. Poslední pacient roku 2024 se na lékaře v aplikaci obrátil asi dvě hodiny před půlnocí, první pacient nového roku pak lékaře vyhledal před osmou hodinou ráno.
„Společnost má zasmluvené poskytovatele zdravotních služeb a jejich lékaře, kteří poskytují služby pacientům. Mezi odborníky jsou také lékařky na mateřské dovolené,“ dodal Pecina.
On-line vyšetření? Možná brzy i ve vašem kraji
Pacienti na spojení s ošetřujícím lékařem čekali během vánočních svátků v průměru méně než tři minuty, což v porovnání s cestou na pohotovost a několikahodinovým čekáním v čekárně představuje výraznou časovou úsporu.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Každý „suchý“ měsíc se počítá: Otestujte svůj vztah k alkoholu. Jak nejen ve výzvě uspět?
Kromě konzultace zdravotního stavu s lékařem, který zváží, jestli je osobní návštěva pohotovosti opravdu nutná, umožňuje aplikace MEDDI app zaslání eReceptu, kontrolu dostupnosti léků a jejich rezervaci nebo objednání na vybranou pobočku lékárny.
„Máme vlastní AI based CRM systém hlídající dobu reakce lékařů, než si přeberou případ. Pro pacienty je k dispozici koordinační tým s dohledem 24 hodin denně každý den v týdnu. Pacienti si nejvíce chválí jednoduchost aplikace, rychlost spojení s lékařem a možnost vybrat si lékárnu dle okamžité dostupnosti léků, aby nemuseli lékárny obíhat a léky shánět,“ přiblížil Pecina.
Obliba Jihočechů v užívání „on-line pohotovosti“ roste. Největší nápor na stažení aplikace byl 1. srpna 2024 při jejím spuštění v Jihočeském kraji, kdy si aplikaci za den stáhly tisíce lidí. Dnes ji má nainstalovanou takřka 25 tisíc občanů kraje, přičemž do 1. ledna ji využilo 7 508 osob.
Celkově jsou mezi registrovanými v převaze ženy, kterých je 61 procent, zatímco mužů 39 procent. 30 procent uživatelů představují děti. Průměrný věk je 44 let u dospělých a 8 let u dětí.
To, jak konkrétně aplikace funguje – jak si ji nainstalovat a spojit se s lékařem –, se dočtete zde. S revolučním nástrojem v poskytování zdravotní služby on-line přišel jako první Jihočeský kraj, navíc pro všechny občany zdarma. V budoucnosti by však obdobnou službu mohli lidem poskytnout i další kraje, jak vyplývá z vyjádření Peciny: „Jednáme se všemi kraji, s výjimkou dvou, a rovněž s řadou měst a sdružení obcí.“
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Čínský HMPV virus je s covidem nesrovnatelný, zhodnotil Prymula. Časovanou bombu vidí jinde