Na český trh se dostalo 160 kusů matjesového salátu s olomouckými tvarůžky od výrobce Heleb, které podle veterinářů obsahují listerie. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Podle ní se téměř celá šarže dostala k zákazníkům a datum spotřeby ještě nevypršelo, upozorňují proto lidi, kteří mají salát doma, aby výrobek nejedli. Firma Heleb se zaměřuje na lahůdkářské produkty, prodává například středomořské a rybí delikatesy, zelné saláty nebo pomazánky.
Jedná se o 240gramové balení s datem spotřeby 1. prosince letošního roku. Přítomnost bakterií zjistili veterináři při vyšetření vzorků odebraných veterinárními inspektory. SVS na základě výsledku testu okamžitě zakázala pokračovat v prodeji výrobku na trh a nařídila stažení zboží a jeho neškodné odstranění na náklady provozovatele.
ČTĚTE TAKÉ: Vážná otrava mrkvemi v USA. Jeden člověk zemřel, nebezpečná bakterie nakazila desítky osob
Salát mohli lidé nakoupit v podnikové prodejně výrobce, obchodním řetězci Globus, prodejně společnosti Ratio v Praze a u firmy A. W. spol., která vyrábí Olomoucké tvarůžky. Salát mohou podle veterinářů lidé vrátit v místě nákupu.
Pozor na nevolnost i zvracení
Výrobek patří podle veterinární správy mezi potraviny určené k přímé spotřebě, které není nutné před konzumací tepelně opracovat. „Riziko možného nakažení je proto vyšší než u produktů určených k tepelné úpravě, například vařením či grilováním,“ upozornili veterináři.
Výroba produktu i uvádění na trh byly podle správy pozastaveny, provozovatel musí provést sanitaci provozu, vyšetřit zkušební vzorek výrobku a prokázat jeho zdravotní nezávadnost. Vyjádření výrobce ČTK shání.
Bakterie může způsobit onemocnění zvané listerióza. Mezi její příznaky patří například horečka, bolesti hlavy, malátnost, nevolnost, zvracení nebo vodnatý nekrvavý průjem. Takzvaná systémová listerióza může být fatální, u novorozenecké listeriózy se mohou vyskytnout předčasné porody, spontánní potraty, porod mrtvého dítěte či infekce novorozence.
Do lidského organismu se tato bakterie může dostat například prostřednictvím nevhodně ošetřených nebo skladovaných potravin. Pro zdravé lidi obvykle v malém množství bakterie nebezpečná není, komplikace ale hrozí u starších lidí, těhotných žen, dětí nebo u lidí s oslabenou imunitou. Veterináři upozornili na to, že pokud lidé zjistí zdravotní potíže v rozmezí inkubační doby od dvou až tří týdnů po konzumaci, měli by informovat svého lékaře.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Děti vytloukají energy drinky klín klínem, hájí zpřísnění Zajíčková. Přitvrdí ještě pravidla?