reklama

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

reklama

„Lidé se většinou nenechávají operovat z potěšení, ale z důvodu, který je ohrožuje na životě. Nádor tlustého střeva chcete odoperovat – a čím dříve, tím lépe. A to odkládáme. Výsledky onkologické léčby nebudou takové jako před covidem. Nemáme kapacity, na rakovinu bude umírat více lidí,“ řekl primář Škola.

„I takový typ prevence jako mateřská znaménka vyžaduje pozornost. Odsouváme i zbytnou péči, jako třeba u žen, které čekají na implantát prsu, protože prodělaly rakovinu. Nejde o výkony, které by zachraňovaly životy, ale řeší zhoršenou kvalitu života,“ upozornil ředitel Arenberger.

„Výrazně brzdíme běžné služby, které občané očekávají, a musíme se zaměřit na to, abychom zachránili každého, který se nakazil covidem. Ať už zbytečně, nebo že měl smůlu. Každý týden otevíráme nové kapacity a za dva dny už je plno. Pouštíme ty, kteří nepotřebují kyslík. V současnosti máme 141 pacientů a více než 40 z nich potřebuje podporu dýchání,“ popsal Arenberger.

„Už teď nejsme schopni podat tak kvalitní péči jako před rokem. My se neblížíme do propasti, ale ke zhoršování toho, co jsme schopni nabídnout,“ dodal Škola s tím, že chybí personál. Podle Arenbergera navíc nejde jen o nedostatek lékařů a lůžek, ale například i anesteziologů. Lidé tak na některé zákroky čekají ještě déle, než je běžné.

Jsme na tom hůře než na podzim, vzkazují lékaři

Lékaři musí kvůli nedostatku vybírat, kdo má přednost. „Strategie u nás je jednoduchá – bez ohledu na covid pozitivní a negativní – postarat se nejdříve o ty pacienty, kteří pomoc potřebují v řádu minut, pak ti, co v řádu hodin, poté v řádu měsíců, let,“ líčil Škola.

V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem před dvěma týdny vypomáhali Karlovarskému kraji. Ve středu už ale museli využít pomoci naopak oni. „Ve středu jsme transportovali pacienta do Vsetína vrtulníkem, dosáhli jsme na JIP lůžkách maxima, jsme na to hůř než na podzim,“ popsal Škola.

Podle lékařů je proto důležité dodržovat hygienu. „Je to na ukázněnosti nás všech. Víme, jak se chovat, abychom se nenakazili. Není nic jednoduššího než pokračovat v tom, co jsme se naučili,“ myslí si Arenberger s tím, že bez ohledu na protikoronavirová opatření je důležité dodržovat pravidlo 3R – ruce, roušky rozestupy. „A ještě čtvrté pravidlo – rozum. S tím může začít každý, osobní zodpovědnost je klíč,“ dodal Škola.

Lékaři také zkritizovali přístup některých vysoko postavených politiků, kteří zpochybňují důležitost roušek nebo vážnost onemocnění, jako například exprezident Václav Klaus, který měl příznaky onemocnění COVID-19 už při své on-line přednášce pro studenty. „Je to frustrace a marnost. Je to od nich nefér, protože jsem přesvědčen, že kdokoliv z nich bude mít těžký průběh nemoci, dostane se mu nejlepší péče, jaká existuje,“ myslí si Škola.

„Dívám se na to z hlediska medicínského a psychologického. Když hledáme zdravé dobrovolníky, aby podstoupili riziko infekce, musíme je například finančně ocenit. A antirouškaři to dělají zcela dobrovolně. Je to zajímavý experiment,“ dodal Arenberger.

Tagy:

Hlavní zprávy

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků
Koronavirus

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

Boj o pandemický zákon ve Sněmovně: Umožní větší restrikce, odpůrci šikanují poslance

Poslanci by v úterý mohli projednat vládní novelu pandemického zákona a možnost vyhlášení mimořádného ředitelského volna kvůli covidu. Kabinet chce, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se k nim sejdou výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Medailový rozbor ZOH: Ženy, děkujeme. Češky v dovozu cenných kovů z olympiád válcují muže

Medailové bilancování olympijských her v Pekingu teprve přijde, začínají 4. února. Už teď je ale možné říct, že pravděpodobněji cenný kov přiveze některá z dam. Vyplývá to z rozboru úspěchů na předchozích zimních sportovních svátcích. Celkem tuzemská výprava v samostatné historii republiky přivezla zpod pěti kruhů zapadaných sněhovými vločkami 31 cenných kovů.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko je v boji s korupcí na 49. místě světa. Za západní Evropou výrazně zaostává

Česko na zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

reklama