Chtějí chápat svět a dorozumět se s novými spolužáky. Zájem o ruštinu na školách roste

I přes aktuální vypjatou situaci na Ukrajině zájem o ruský jazyk na základních a středních školách neklesá, naopak. Vyplývá to z výpovědí několika českých škol, které oslovila redakce CNN Prima NEWS. Podle učitelů ruštiny mohl zájem o tento jazyk u studentů podpořit příchod nových žáků z Ukrajiny. Mnozí z nich se totiž dorozumívají rusky a české děti se proto snaží s novými kamarády domluvit jazykem, kterému rozumí.

Výuku ruštiny si mohou žáci Základní školy Litomyšl zvolit už v sedmé třídě. „Naši žáci zájem o ruštinu mají. Máme vždy minimálně jednu skupinu v ročníku,“ potvrdil zájem dětí ředitel školy Ondřej Vomočil. I přes nálady, které ve společnosti panují, nepředpokládá, že by jeho škola přestala v nejbližších letech ruštinu vyučovat. „Dokud bude výuka druhého jazyka povinná, budeme ruštinu nabízet. Po roce 2024, kdy se předpokládá, že výuka druhého cizího jazyka bude dobrovolná, ještě uvidíme,“ upřesnil.

Že by zájem o ruštinu opadl, nezaregistrovala ani Halina Mochovyková, která již osmým rokem učí ruštinu na pražském Soukromém gymnáziu ARCUS a Střední odborné škole mezinárodních a veřejných vztahů. „Studenti, které učím, teď naopak o tento jazyk projevují větší zájem. A to kvůli tomu, aby mohli sledovat ruská opoziční média typu Meduza TV, Radio Svoboda či Mediazona a také ruskou státní televizi. Všechno jsme prozkoumali na hodinách ruštiny,“ sdělila vyučující s tím, že zatím nedokáže odhadnout, jak to bude u studentů se zájmem o ruštinu příští rok.

„To se teprve ukáže,“ uvedla Mochovyková. Žáci se totiž teprve na jaře rozhodují, jaký jazyk se chtějí učit v následujícím roce.

Děti jsou velmi spontánní a adaptabilní

Podle Mochovykové se zájem o ruštinu u jejích žáků zvýšil i proto, že do škol přibyli studenti z Ukrajiny. „Často vidím, jak se české děti rychle učí ruské slangové výrazy. Jsou zvědaví, o čem jejich noví spolužáci mluví,“ vysvětlila.

Zájem o ruštinu zatím neztratili ani žáci Základní školy Bratří Čapků v Ústí nad Orlicí. „Učím zde osmnáctým rokem a doposud byl zájem velký,“ potvrdila také učitelka Gabriela Cachová. „Současní žáci zájem určitě neztratili. Co se týká příštího školního roku – zatím jsme v období příprav. Podle předběžného průzkumu mezi dětmi by mohl být zájem opět velký. Záležet bude také na tom, jak do výběru druhého cizího jazyka zasáhnou svým názorem rodiče,“ upozornila na další faktor Cachová.

Když se svých žáků zeptala, proč volí právě ruštinu, dosud to bylo proto, že tento jazyk studovali i jejich rodiče a prarodiče. Ti pak spoléhají na to, že dětem budou moci s výukou pomáhat. „To ale není třeba, upevnění veškerého učiva se snažíme vždy zvládnout ve škole,“ vysvětlila.

Ruský jazyk byl na českých školách povinný do roku 1990. Nyní si ho mohou žáci základních a středních škol zvolit jako druhý cizí jazyk. Nejčastěji školy nabízí vedle ruštiny také němčinu, francouzštinu nebo španělštinu. Zájem o ruštinu přitom v posledních letech na školách vzrostl. Za deset let se zvýšil zhruba pětkrát. V letošním školním roce se rusky učí téměř 70 tisíc žáků.

Cachová pevně věří, že zájem o ruštinu budou mít žáci i nadále. „Je to slovanský jazyk, který je nám velmi blízký. Pokud žáci překlenou úvodní čtyřměsíční fázi osvojení si nového písma, je pro ně daleko snazší než jiné cizí jazyky, které se vyučují na naší škole. Navíc s příchodem nových žáků z Ukrajiny jsem zaznamenala opravdu velký zájem u našich dětí se s těmito studenty dorozumět rusky. Velmi rychle zvládají základní fráze a slovíčka. Děti jsou v tomto ohledu velmi spontánní a adaptabilní,“ uzavřela.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.