Slovenská policie ve středu zadržela a obvinila z korupce a jiných trestných činů pět soudců včetně někdejší místopředsedkyně Nejvyššího soudu Jarmily Urbancové a také další osoby, mezi nimi i právníka a multimilionáře Zoroslava Kollára. Vyplývá to z informací slovenských médií, podle kterých jde o pokračování březnové policejní razie. Po ní bylo v největší justiční kauze v novodobé historii Slovenska obviněno z korupce a dalších trestných činů dohromady třináct soudců včetně tří ze zmíněné pětice ve středu zadržených soudců.
Největším úlovkem v rámci středeční akce je podle zpravodajského portálu Aktuality.sk Zoroslav Kollár, „právník známý z mafiánských seznamů“, které v minulosti vypracovala slovenská policie. Hodnota jeho majetku se podle serveru odhaduje na desítky milionů eur. V minulosti byl Kollár například spoluvlastníkem skupiny, která ovládá českého výrobce traktorů Zetor. Podle listu Denník N vyšetřovatel žádá vazební stíhání Kollára, k čemuž policie potřebuje souhlas prokurátora, jenž příslušný návrh předkládá soudu.
Další zadržení jsou i ze soudního prostředí, kromě Urbancové například soudce nejvyššího soudu Jozef Kolcun či soudkyně jednoho z bratislavských okresních soudů Katarína Bartalská. Zadržení byli podle Aktuality.sk postupně převáženi na služebnu elitní jednotky slovenské policie NAKA do Nitry.
Urbancová byla zadržena i obviněna už v březnu v rámci zmíněné skupiny třinácti stíhaných soudců. Tehdy ale neskončila ve vazbě, což platí také o některých dalších zadržených současných či bývalých soudcích. Jen dva nyní zadržení soudci nebyli zadrženi už v březnu, a to Kolcun a soudkyně jednoho z bratislavských okresních soudů Otília Doláková.
Středeční akci potvrdilo policejní prezidium. „Národní kriminální agentura provádí akci s krycím názvem Vichřice. Zadrželi jsme vícero osob. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nemůžeme poskytnout bližší informace,“ uvedl mluvčí prezidia Michal Slivka.
Kolcun by měl být obviněn z přijetí úplatku ve výši 10 tisíc (274 tisíc korun) a 30 tisíc eur (821 500 korun), potvrdil advokát Sergej Romža. Advokát Rastislav Palovič zase řekl, že již bývalému soudci Richardu Molnárovi bylo rozšířeno obvinění z korupčních trestných činů.
V rukou policie skončil také David Lindtner, který se loni po prozrazení komunikace s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem nejprve vzdal funkce předsedy Okresního soudu Bratislava III a následně z vlastní iniciativy přerušil výkon funkce soudce. I Lindtner byl zadržen už v březnu, ale nebyl vazebně stíhán.
„K dnešnímu dni bylo mému klientovi doručeno usnesení o vznesení obvinění, vůči kterému podal stížnost. Vyjádřil se, vypovídal. V tuto chvíli nemohu uvést žádné bližší informace,“ řekla Kollárova advokátka Ingrid Zlochová.
Propojení na Kuciaka
Kollár se podle Aktuality.sk poměrně často objevuje v Kočnerově mobilní aplikaci Threema, a to v komunikaci s lidmi z justice. Podle uniklých přepisů Kočner komunikoval také s již bývalým soudcem Vladimírem Sklenkou, který spolupracuje s policii při vyšetřování celé kauzy.
Kočnera i jeho známou Alenu Zsuzsovou v září soud nepravomocně zprostil obžaloby v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka.
Specializovaný trestní soud už v březnu poslal do vazby kromě jiných bývalou náměstkyni na ministerstvu spravedlnosti a soudkyni Moniku Jankovskou, která podle komunikace z Kočnerova mobilního telefonu podnikateli pomáhala v obchodním soudním sporu proti televizi Markíza o proplacení směnky. I Jankovská byla v souvislosti s dnešní razií předvedena na policii.
Kvůli padělání směnek byl Kočner spolu s exministrem hospodářství a bývalým šéfem Markízy Pavolem Ruskem nepravomocně odsouzen k dlouholetému vězení. Ve vazbě v březnu skončil i soudce bratislavského krajského soudu Richard Molnár.