reklama

Na soukromé škole na Slovensku propadlo 451 žáků. Jde o finanční podvod?

Na soukromé střední odborné škole ve slovenském Trebišově propadlo všech 451 loňských prváků. Škola už přitom má finanční prostředky na fungování v dalším roce. A ne zrovna malé. Slovenské ministerstvo školství nad ní proto zahájilo dohled, aby zjistilo, jestli jde opravdu o vzdělávání, anebo o to vydělat nelegálně peníze.

reklama

Škola vykazuje skutečně zvláštní čísla. Nikdo ze 451 loňských prváků neprošel do druhého ročníku. První ročník tak navštěvuje 593 žáků, druhý nikdo. Slovenské ministerstvo školství zapracovalo na tom, aby celkový počet studentů ověřilo.

Výsledkem šetření byl potvrzený počet studujících, tedy 593. Ale že většina z nich jsou propadlíci, nikdo neřeší. Za vše prý může koronavirus. Škola nemohla učit na dálku, a tak zkušební komise nikoho nepustila dál. Podle výšky poskytnutých stipendií ale má jít o vynikající žáky. Někteří z nich navíc první ročník stejného oboru úspěšně absolvovali na jiné škole.

K tématu

„Důvod opakování ročníku není cílem dohledu ministerstva, je to v kompetenci Státní školské inspekce,“ vysvětlilo své stanovisko ministerstvo školství televizi JOJ. Inspekce chtěla školu zavřít kvůli několika pochybením už během posledních letních prázdnin. Škola ale požádala o přerušení řízení. Ministerstvo jí vyhovělo a škola funguje tedy dál. Finanční prostředky v hodnotě 1 541 101 eur, což není zrovna málo, pro rok 2020 už ostatně má.

Jde tedy o prospěch stovek propadlíků, nebo o peníze? Inspektoři slovenského ministerstva školství by teď měli pracovat na tom, aby mohli na tutu hádanku odpovědět.

K tématu

Tagy: Slovensko škola podvod inspekce ministerstvo školství koronavirus soukromé školy

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama