Na soukromé škole na Slovensku propadlo 451 žáků. Jde o finanční podvod?

Škola je podezřelá z podvodu

Na soukromé střední odborné škole ve slovenském Trebišově propadlo všech 451 loňských prváků. Škola už přitom má finanční prostředky na fungování v dalším roce. A ne zrovna malé. Slovenské ministerstvo školství nad ní proto zahájilo dohled, aby zjistilo, jestli jde opravdu o vzdělávání, anebo o to vydělat nelegálně peníze.

Škola vykazuje skutečně zvláštní čísla. Nikdo ze 451 loňských prváků neprošel do druhého ročníku. První ročník tak navštěvuje 593 žáků, druhý nikdo. Slovenské ministerstvo školství zapracovalo na tom, aby celkový počet studentů ověřilo.

Výsledkem šetření byl potvrzený počet studujících, tedy 593. Ale že většina z nich jsou propadlíci, nikdo neřeší. Za vše prý může koronavirus. Škola nemohla učit na dálku, a tak zkušební komise nikoho nepustila dál. Podle výšky poskytnutých stipendií ale má jít o vynikající žáky. Někteří z nich navíc první ročník stejného oboru úspěšně absolvovali na jiné škole.

„Důvod opakování ročníku není cílem dohledu ministerstva, je to v kompetenci Státní školské inspekce,“ vysvětlilo své stanovisko ministerstvo školství televizi JOJ. Inspekce chtěla školu zavřít kvůli několika pochybením už během posledních letních prázdnin. Škola ale požádala o přerušení řízení. Ministerstvo jí vyhovělo a škola funguje tedy dál. Finanční prostředky v hodnotě 1 541 101 eur, což není zrovna málo, pro rok 2020 už ostatně má.

Jde tedy o prospěch stovek propadlíků, nebo o peníze? Inspektoři slovenského ministerstva školství by teď měli pracovat na tom, aby mohli na tutu hádanku odpovědět.

Tagy: