Vědci objevili možnou souvislost mezi pandemií koronaviru a sníženým počtem blesků. Jejich počet totiž na jaře 2020 meziročně poklesl. Aktivita blesků se podle studie globálně snížila téměř o osm procent. Analýza byla prezentována na zasedání Americké geofyzikální unie, která podporuje zkoumání Země a vesmíru.
Důvodem poklesu mají být celosvětové lockdowny způsobené pandemií koronaviru. Podle vědců, kteří na studii pracovali, by potenciální příčinou snížené aktivity blesků měl být pokles atmosférických aerosolů, tedy drobných částeček znečištění ve vzduchu kolem nás.
Podle odborníků mohou tyto aerosoly, které mimo jiné vznikají při spalování fosilních paliv, vykreslit obraz toho, co se děje v zemské atmosféře, od počasí až po přírodní nebo člověkem způsobené události. Podle NASA mají navíc „hluboký dopad na klima“ kvůli schopnosti měnit energii a rovnováhu Země. Mohou prý také přispívat k tvorbě blesků.
Díky tomu, že země po celém světě zaváděly lockdowny nebo částečné zákazy vycházení, aby zamezily šíření koronaviru, výrazně klesla úroveň znečištění ovzduší. Tím se podle studie snížilo množství aerosolů vypouštěných do ovzduší. Emise z průmyslu a dopravy podle globální zprávy o ovzduší od technologické společnosti IQAir během lockdownů klesly a 65 % analyzovaných měst zaznamenalo v roce 2020 lepší kvalitu vzduchu než předešlý rok.
„Aerosoly pomáhají dát kapičkám vody v atmosféře něco, na co se mohou uchytit, takže větší množství aerosolů pomůže potenciálně vytvořit podmínky, které potřebujete, abyste vytvořili blesk,“ řekl Chris Vagasky, meteorolog a manažer bleskových aplikací ve společnosti Vaisala, pro web CNN. „Větší množství kapiček v atmosféře umožňuje přimět tyto srážky k vytvoření nerovnováhy elektrického náboje, která vede k blesku,“ dodal Vagasky.
V Americe bylo o 52 milionů blesků méně
Výzkumníci měřili aktivitu blesků od března do května 2020. Množství aerosolů v atmosféře určili pomocí satelitních měření, uvedla Americká geofyzikální unie v tiskové zprávě. Studie dospěla k závěru, že blesková aktivita a množství aerosolů výrazně poklesly v Africe, Evropě, Asii a Americe během doby, kdy byl v zemích zaveden lockdown. Výsledky studie podpořila i výroční zpráva společnosti Vaisala, která uvedla, že v roce 2020 zaznamenala 170 milionů blesků ve spojených státech, což je o 52 milionů méně, něž v roce 2019.
Údajně jde o největší pokles, jaký společnost kdy zaznamenala. „Když se podíváte konkrétně na časové období březen až květen 2020, byl na celé planetě vyšší atmosférický tlak a nižší atmosférická nestabilita,“ řekl Vagasky. To podle něj vytvořilo prostředí, které bylo nepříznivé pro rozvoj bouřek. Aeorosly prý ale nejsou jediným důležitým faktorem. Vagasky dále uvedl, že je pravděpodobné, že více než jeden konkrétní faktor vedl ke snížení množství blesků.