ZPRÁVY PLUS - 12.7. v 09:30
Ruská invaze na Ukrajinu trvá již skoro pět měsíců. Tahá za delší konec Moskva, nebo Ukrajina podporovaná Západem? O tom ve vysílání CNN Prima NEWS diskutovali bývalí ministři zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Shodli se, že Kreml drží v případě konfliktu několik trumfů. Hlavním z nich je závislost evropských zemích na ruském plynu.
„Bojuje se o Ukrajinu, ale i o Evropu. Pro nás je to existenční záležitost, aby se Evropa nerozdrobila a někdo si ji nerozdělil. Evropa je v sázce a bylo by špatně, kdyby si ji někdo rozdělil. Plyn je právě Putinova zbraň, jak Evropu rozdělit,“ zmínil Zaorálek své obavy ve vysílání CNN Prima NEWS. Rovněž podotkl, že má Rusko nad koalicí Ukrajiny a západních zemí několik strategických výhod.
„Silná pozice Vladimira Putina je dána i tím, že se na válku dlouho připravoval. My jsme to neočekávali. Ukázalo se, že na konflikt nejsme připraveni ani ekonomicky, ani vojensky. Pokud si Ukrajina někdy stěžuje, že vojenská podpora není dostatečná, ani to není neochotou Západu, ale spíš logistikou,“ dodal exministr zahraničí.
Poté pojmenoval i hlavní ruskou zbraň, jež dle něj spočívá v plynu: „Je to taková atomová bomba. Putin bude hrát s plynem nadále hru. Nemyslím, že by úplně skončil tok plynu do Evropy. Rusko spíš na základě omezení dodávek bude usilovat o zvednutí ceny. Budeme v tom tahat za kratší konec.“
S tím souhlasil i Svoboda. „Ano, Moskva v tomto případě tahá za delší konec provazu. Energie z Ruska potřebujeme, to Putin ví. Pokud se zastaví dodávky plynu, tak to Evropu bude bolet. Plnohodnotnou náhradu nyní nemáme,“ prohlásil.
Oba bývalí politici se přesto shodli, že Západ dodáváním zbraní na Ukrajinu a protiruskými sankcemi Kremlu výrazně škodí. Do budoucna tím navíc Evropa se Severní Amerikou zabraňují tomu, aby se z Ruska stala supervelmoc, kterou se země podle vlastní doktríny chce znovu stát.
„O sankcích říkáme, že jsou do jisté míry bezzubé, ale pokud bude Rusko dlouhodobě izolované, tak si nemyslím, že by bylo schopno se prosadit. Když nebude spojeno s hlavními technologickými centry ve světě. Všechno sofistikované, co Rusové mají, mají ze Západu. Svět se změní, ale Rusko v něm nebude hrát zásadní roli, kterou by si přálo,“ předpověděl Zaorálek.
Podle Svobody bude záležet také na tom, jak se obě strany dokážou vypořádávat s ekonomickými dopady. „Co všechno vydrží ruská a evropská společnost? Rusové žijí ve špatných podmínkách a jsou schopni žít ještě v horších. Otázkou je, co zkousne evropská společnost,“ dodal.