Uspěl v Iráku či Afghánistánu, na Ukrajině bývalý člen Navy SEAL padl. USA před boji varují

Na Ukrajině padl bývalý příslušník speciálních jednotek amerického námořnictva Navy SEAL. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na americké činitele. Podle dostupných informací jde o šestého Američana zabitého ve válce na Ukrajině.

Daniel W. Swift byl bývalý příslušník Navy SEAL. V oficiálních záznamech je veden jako dezertovaný od března roku 2019. Americké námořnictvo nechtělo spekulovat, proč byl jeho bývalý příslušník na Ukrajině. Potvrdilo však, že Swift byl zabit ve středu. Podle časopisu Time byl námořník pocházející ze státu Oregon oceněn za účast na misích v Iráku či Afghánistánu.

Podle údajů amerického ministerstva zahraničí a zpráv od jednotlivých rodin v bojích na Ukrajině zahynulo nejméně pět dalších Američanů. Vláda USA odrazuje občany od zapojení do bojů na Ukrajině v obavě, že by je ruské síly mohly zajmout a držet jako rukojmí.

Během prvních týdnů války podle AP kontaktovalo ukrajinské velvyslanectví ve Washingtonu nejméně 6 000 lidí žádajících informace, jak se stát dobrovolníkem bojujícím na straně Ukrajiny. Polovina potenciálních dobrovolníků byla rychle odmítnuta kvůli chybějícím vojenským zkušenostem, záznamům v rejstříku trestů nebo nezpůsobilosti k službě, sdělil loni ukrajinský vojenský přidělenec.

K jednotkám zahraničních bojovníků podporujících Kyjev se připojil neznámý počet Američanů. Další působí u humanitárních a lidskoprávních organizací.

Tagy:
Afghánistán Irák Pentagon Ukrajina Oregon Washington, D.C. SWIFT Námořnictvo Spojených států amerických ruská invaze na Ukrajinu Časopis Time