Na Ukrajinu měly dorazit stroje F-16
Na Ukrajinu dorazily první stíhací letouny F-16, které zemi bránící se už třetím rokem rozsáhlé ruské vojenské agresi přislíbili spojenci Kyjeva z řad států Severoatlantické aliance. Napsaly to ve středu agentury Bloomberg a AP s odvoláním na své zdroje obeznámené se záležitostí. Počet dodaných letounů není jasný, podle Bloombergu je spíše menší. Ukrajina přijetí těchto letadel zatím nepotvrdila.
Ukrajinští činitelé žádají západní spojence o stroje americké výroby F-16 už dlouho, jsou podle nich nutné, aby pomohly zemi bránit před častými ruskými vzdušnými údery. Západ přistoupil k poskytnutí těchto bojových letadel Ukrajině váhavě, učinil tak po předchozích obavách, že vyzbrojení Ukrajiny pokročilými západními zbraněmi by dále eskalovalo válku s Ruskem, podotkla AP.
ČTĚTE DÁLE: Na Donbase část lidí cítí nostalgii po SSSR, uvedl Zrno. Just zmínil, kolik let může válka trvat
Na osm desítek letounů F-16 Ukrajině slíbily Belgie, Dánsko, Nizozemsko a Norsko, ale většina z nich ale bude zřejmě k dispozici až za několik let. Stejně jako v současné době není jasné, kolik F-16 už na Ukrajinu přiletělo, agentury neuvádějí ani to, které země je nyní Kyjevu dodaly.
Česko získá darem od Německa dalších 15 tanků. Jde o kompenzaci za pomoc Ukrajině
Česko získá darem od Německa dalších 14 tanků Leopard 2A4 a jeden vyprošťovací tank Büffel 3 na podvozku Leopard 2A4. Ministerstvo obrany ve středu podepsalo dokument o převodu, sdělil úřad v tiskové zprávě. Tanky jsou druhou kompenzací za české dodávky vojenského materiálu Ukrajině. První by měl do Česka dorazit na konci letošního roku, další do začátku roku 2026.
Kolik stíhaček Kyjev obdrží letos, není jasné, ale nebude to víc než jedna letka, která čítá asi 20 letounů, napsal před několika dny list The Washington Post (WP). Stíhačky pravděpodobně posílí ukrajinskou protivzdušnou obranu. Ukrajinští a západní představitelé podle listu upozornili, že letouny pravděpodobně nebudou mít okamžitý dopad na situaci na bojišti. Alespoň zpočátku podle nich nejspíš nebudou létat blízko fronty.
Není jasné ani to, zda ukrajinští piloti, kteří v uplynulých měsících podstoupili výcvik u svých západních spojenců, budou moci bojové letouny okamžitě používat, nebo proces potrvá déle, cituje Bloomberg své zdroje. I když je zatím počet letounů malý, dodání letadel by podle této agentury mělo Kyjevu časem pomoci vybudovat kapacitu, která by mohla zasadit ránu ruské vzdušné převaze.
Stroje F-16 americké výroby jsou jednou z nejžádanějších položek Ukrajiny směrem k západním spojencům, kteří jí finančně i vojensky od února 2022 pomáhají bránit se proti rozsáhlé ruské invazi. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dříve prohlásil, že Ukrajina potřebuje více než 100 letounů F-16, aby mohla bojovat s obrovským ruským letectvem. Kyjev odhaduje, že ruské letectvo disponuje až dvěma stovkami stíhaček.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Proruská špíno, pustila se Gregorová do Dostála. Ukrajinské uprchlíky spojoval s neonacisty