360°, Jan Bureš, Patrik Nacher - 25.10. v 21:30
Vládní návrh zdanění mimořádných zisků je galimatyáš, ve kterém se nevyznají ani koaliční poslanci. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl místopředseda poslaneckého klubu hnutí ANO Patrik Nacher. Podle něj bylo projednávání pozměňovacího návrhu nedůstojné a nová daň měla být zavedena jako novela zákona. Takový postup by se však dle člena sněmovního rozpočtového výboru Jana Bureše (ODS) do konce roku nestihl.
Firmy, které vydělávají na dopadech války a energetické krizi by měly víc přispět do státního rozpočtu prostřednictvím nové daně, takzvané windfall tax. Vládní politici domlouvají její výši a období, za které budou firmy platit. Člen sněmovního rozpočtového výboru Jan Bureš (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že daň se bude pravděpodobně platit od příštího roku, její výše by měla být 60 procent.
Okamžitá žaloba a velikánská ostuda. Benda vysvětlil, proč ODS brání windfall tax už letos
Pokud bychom windfall tax zavedli zpětně, hrozí žaloba a velikánská ostuda, varoval v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Podobně přitom mluví i další členové strany, kteří chtějí, aby daň z neočekávaného zisku platila až od roku 2023, jak to ve středu řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zástupci občanských demokratů se na tom ale neshodnou s koaličními Piráty.
Jednání v časovém presu
Podle Patrika Nachera bylo ale projednávání daně nedůstojné. „Tohle je věc, která si zaslouží novelu zákona. Bavíme se o dodatečném zdanění ve výši 85 miliard korun, to se nedá řešit tak, že ministr financí to načte jako pozměňovací návrh k již existující novele o DPH,“ řekl Nacher. Proti dani jako takové prý nic nemá, ale vadí mu způsob, jakým ji vláda zavádí. „Není jasně vysvětleno, proč tam je jeden obor a ne jiný, například zbrojní průmysl, kterému se také zvýšily zisky,“ podotkl Nacher. „Je z toho galimatyáš, ve kterém se nevyznají ani koaliční poslanci,“ zdůraznil.
Bureš ale podotkl, že zavést novou daň ve standardním režimu by nebylo možné stihnout. „Je potřeba si uvědomit, že kdyby to běželo standardním režimem, nestihli bychom to do konce roku, i kdybychom se rozkrájeli na nudličky,“ řekl Bureš s tím, že pokud má zákon platit od příštího roku, nešlo to udělat jinak než pozměňovacím návrhem k již otevřenému daňovému zákonu. „Není to žádný hurá návrh vyplozený na chodbě,“ dodal Bureš.
Odhad, že se vybere 85 miliard, je podle něj reálný. „Připravovalo ho ministerstvo financí, analytici mají bohaté zkušenosti,“ míní Bureš. S tím ale nesouhlasí Nacher. „Například banky se na to mohou připravit. Mohou daňově optimalizovat a výběr nakonec nemusí být takový, s jakým se počítá,“ zakončil Nacher.