Nacher: Zvyšující se ceny i úroky jsou smrtící. Vláda se snaží, ale málo, říká Hábl

Co na to vaše peněženka 23.5.2022

Ceny za energie i dalších komodit rostou, stejně jako úrokové sazby. To všechno je smrtící kombinace, podotkl v pořadu Co na to vaše peněženka? poslanec Patrik Nacher (za ANO). Podle ředitele Institutu prevence a řešení předlužení Radka Hábla se vláda snaží dopady na české občany zmírnit, ale ne dostatečně. Lidovec Marek Výborný však za kroky kabinetu stojí. Podle něj budou další úlevy následovat.

„Nakumulovala se celá řada věcí – rostou ceny energií a všech komodit, zvyšují se úrokové sazby. To je smrtící kombinace,“ podotkl poslanec Nacher ve vysílání CNN Prima NEWS. Upozornil také na větší počet nových exekucí.

Tomu se ale vláda snaží zabránit třeba programem Milostivé léto. „Je zjevné, že se tito lidé dostávají dluhové spirály – rostoucí náklady na energie a jiné jsou problém. S růstem úrokových sazeb to úzce souvisí,“ připustil jeho kolega ze Sněmovny Výborný. Zdůraznil však, že Fialův kabinet se snaží podpořit sociálně slabší, aby to této situace nespadli.

„Vláda dělá určitá opatření, která mají zamezit tomu, aby se další lidé dostali do chudoby,“ uznal ředitel Hábl. Připomněl zvyšující se důchody, i když valorizace je dána ze zákona. „Je dobře, že také zvedne životní minimum, ale je potřeba více než o 10 %. Rozšířil se také okruh těch, kteří mají nárok na bydlení, ale není to zatím dostatečné,“ řekl.

Další pomoc se chystá

Dosavadní kroky jsou podle něj první rychlá opatření, nyní se ale vláda musí zaměřit na strategičtější postupy. Například by měla motivovat lidi k tomu, aby využívali obnovitelné zdroje. „Navrhoval bych bezúročné půjčky,“ sdělil Hábl v pořadu Co na to vaše peněženka? Výborný pak dodal, že ve středu vláda projedná dalším pomoc například pro samoživitele s dětmi.

Podle odborníků mohou Češi ušetřit už nyní, například když prověří výdaje za kabelovou televizi či internet. „Neměli bychom mít neustále zapojené nabíječky na telefon, vyhnout se je třeba také tomu, abychom měli spotřebiče v pohotovostním režimu,“ řekl ekonom Lukáš Kovanda.

Dále doporučil, aby lidé chodili do potravin po ránu, když jsou sytí. „Ročně Češi vyhodí 57 kilogramů jídla, vaří příliš velké porce. Měli by nakupovat ráno po snídani, nikoliv večer, kdy utratí více za zbytečnosti, jako jsou sladkosti,“ podotkl dále.

A ušetřit mohou i řidiči. „Nejezděte stylem brzda–plyn, pozor na podhuštěné nebo přehuštěné pneumatiky a cesty se zbytečným nákladem v kufru,“ zdůraznil Kovanda.

Tagy: