Pokud má vaše domácnost problém vyjít s penězi, můžete si najít další zaměstnání. Pracovních míst je v České republice přebytek. Lidem to radí ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. Není jediným expertem, který zastává podobný názor.
Řada Čechů se nyní potýká s rostoucími cenami a dostávají se do finančních potíží. „Lidé by se měli zaměřit na osekání všech zbytných výdajů. Případně si mohou najít další zaměstnání, aby si navýšili příjmy. Na trhu práce je stále velký přebytek volných pracovních míst, která mohou pomoci k řešení finančních problémů v rodinných rozpočtech,“ uvedl v nedávné době podle deníku Metro Křeček. Ekonom má také kromě svého platu ve společnosti BH Securities brát ještě 500 korun za každou hodinu poradenství pro premiéra Petra Fialu (ODS).
Podobný názor jako Křeček také zastává bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer. „Je možné si jít pro dodatečný příjem. Máme největší nabídku práce, jaká tu kdy byla. Hodně lidí si může najít lepší místo nebo pracovat víc,“ vysvětlil Singer. „Je rozdíl, pokud máte opravdu finanční problémy, nebo jste jen tlačen pocitem, abyste se měl lépe,“ dodala osobní poradkyně Edita Friedlová.
Šetřílci, co přicházejí o peníze. Češi spoří špatně a utečou jim desítky miliard ročně
České domácnosti se sice snaží v době prudce rostoucích cen šetřit, což je chvályhodné. Způsob, jakým to ale dělají, budí rozpaky. Češi totiž spoří špatně. Nechávají valnou část svých finančních rezerv doslova ležet ladem a vydávají je na milost a nemilost výnosům, které zdaleka nestačí vykompenzovat rekordně vysokou inflaci. A přicházejí při tom o nezanedbatelné peníze.
V Česku mělo v roce 2021 podle zjištění Eurostatu druhou práci více než 133 tisíc lidí. „Lidé často nacházejí uplatnění v oblasti vzdělávání, zdravotnictví, sociální péče či obchodu, kde jsou často flexibilní možnosti zaměstnání i jen na několik hodin v týdnu,“ řekl Metru Křeček.
Eurostat neupřesňuje, kteří lidé si přivydělávají další prací. Víc úvazků mohou mít například herci, pro víc firem dělají řemeslníci, účetní, atd. Lidé pracující na směny však tolik možností nemají.
Na vině je i špatné hospodaření
Friedlová nepopírá, že jsou lidé, jimž jejich profese neumožňuje brát si další práci a mají existenční problémy. Z její zkušenosti však za nedostatkem finančních prostředků může být i špatné hospodaření.
„Budu upřímná. V Česku se máme tak dobře, že se člověk dostane do finanční tísně a materiálního nepohodlí ne proto, že by měl málo peněz, ale spíš proto, že nám chybí finanční gramotnost, osobní zodpovědnost a uvědomnění, jak být spokojený s tím, co mám. Sama za sebe mohu říct, že jsem samoživitelka, měla jsem také období, kdy jsem se musela hodně uskromnit, a nikdo se mě neptal, kde na to vezmu,“ zdůraznila Friedlová.