Covid vyřadil Olgu z běžného života, komunikuje pomocí papírků. Teď jí svitla naděje

Postcovidové oddělení v Hradci Králové

Rozhovor s vedoucím Postcovidového centra Michalem Kopeckým

Lékaři si s pacienty s postcovidovým syndromem nevědí rady. Ten se projevuje například neurologickými potížemi. Léčba ale není známa a dlouho nikdo neměl ani ponětí, že covid může postihovat i mozek. Teď by se to mohlo změnit. Reportérce CNN Prima NEWS Monice Beránkové se podařilo propojit pacienty s odborníky z Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kteří se teď jako první v Česku budou snažit nemocným pomoci. Na celý rozhovor s vedoucím postcovidového centra Michalem Kopeckým se podívejte ve videu v úvodu článku.

Paní Olga a pan Petr trpí po prodělání covidu problémy, které je prý úplně vyřadily z běžného života. „Třeba na úřadech nebo u lékařů komunikuju jen s pomocí papírků. Vždycky musím dělat den předtím velkou přípravu, protože na místě může nastat, že přestanu mluvit nebo absolutně nebudu schopna sdělit, co se vlastně děje,“ popsala paní Olga. „Začal jsem mít problémy se čtením. Jakmile jsem dělal nějakou kognitivní práci, dostavil se pocit někde mezi otřesem mozku a začátkem chřipky,“ sdělil pan Petr.

K TÉMATU: Nakažených je násobně víc, než ukazují testy, varují experti. Jaké jsou příznaky covidu?

Olgu i Petra se redakci CNN Prima NEWS podařilo propojit s odborníky, a ti se jim i dalším nemocným budou snažit pomoct. Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové je postcovidové centrum, které se věnuje plicním pacientům. Už zhruba za měsíc ale počítá asi třináctičlenný tým lékařů s tím, že různá vyšetření podstoupí i pacienti s neurologickými potížemi.

„Mnohem více nás kontaktují pacienti, kteří trpí únavovým syndromem a mají problémy fungovat při běžných činnostech,“ uvedl vedoucí postcovidového centra Michal Kopecký. „Je zapotřebí nastavit cestu pacienta, aby skončil u nějaké mezioborové skupinky, která by se mu věnovala ze všech úhlů. A ne aby obcházel osm různých odborníků,“ sdělil náměstek ministestva zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Léčba zatím neexistuje. Pro lékaře je ale výzvou umět pacienty diagnostikovat a alespoň zmírnit jejich problémy. „Pro ně by byla přínosná třeba i účast na mezinárodních klinických studiích, které probíhají v okolních zemích,“ sdělil Kopecký. „Chceme, aby bylo možné zapojit české pacienty a abychom se účastnili hledání možné léčby,“ dodal Pavlovic.

Schůzka lékařského týmu, specialistů na diagnostikování potíží a zástupců ministerstva zdravotnictví bude na ministerstvu konat už 29. ledna.

Na celý rozhovor s vedoucím postcovidového centra Michalem Kopeckým se podívejte ve videu v úvodu článku.

Tagy: