reklama

Nadměrné užívání digitálních technologií odpojí děti od reality, míní psycholožka

Oheň je dobrý sluha a zlý pán, digitální technologie jsou ještě lepší sluha a možná trochu nebezpečnější pán, dopředu nevím, zda virtuální svět je horší než ten skutečný, pravil profesor kybernetiky z ČVUT Michael Šebek v pořadu Silný hlas Markéty Fialové.

reklama

„Nadměrné užívání digitálních technologií u některých vede k zploštění prožívání, odpojí je od reality a nedokáží se pak vyznat v sobě, natož v druhých,“ varovala dětská psycholožka Václava Masáková. Oba diskutovali na téma „digitálního detoxu“. Doba koronavirová „nahnala“ většinu lidí před monitory, mobilní telefony. Ústa nahradila klávesnicí, abychom se co nejvíce vyhnuli kontaktu s ostatními.

„Když vidím děti v čekárně, jak mastí hry, nebo i děti v tramvaji s rodiči, kteří místo toho, aby se dívali ven a povídali si, jsou každý zahleděný do svého telefonu nebo tabletu, tak je mi z toho někdy úzko,“ řekla Václava Masáková s tím, že termín digitální detox je podle ní namístě.

Profesor kybernetiky Michael Šebek oponoval: „Chápu, že je to metafora, ale mně se to kolem detoxu nelíbí. Připadá mi to přehnané, až trochu hysterické. Na technologiích samo o sobě nic toxického není. Prostě je to jako se všemi technologiemi. Oheň je dobrý sluha, zlý pán. Digitální technologie jsou ještě lepší sluha a možná trochu nebezpečnější pán.“

Vliv moderních technologií na lidské zdraví a psychiku

„Nadměrné užívání technologií způsobuje u určité skupiny lidí, nejen u dětí, co se týká prožívání, jakési zploštění. Lidé se vlastně odpojí od svých živých emocí s někým jiným – od interakcí… Nutí je to někdy vrhnout se do virtuálního světa, a tím pádem se odpojí od reality. A pak si nerozumí. Tam vidím to nebezpečí. Nedokáží se vyznat v sobě, natož v druhých lidech,“ poznamenala psycholožka.

Markéta Fialová se ptala na škodlivost moderních technologií, jako jsou mobilní telefony nebo wi-fi sítě, pro lidské tělo. „V principu – čím více elektromagnetického pole, tak to na buňky nějaký vliv má, ale myslím si, že nebylo nic prokázáno,“ reagoval profesor kybernetiky s tím, že se neobává ani připravovaných takzvaných 5G sítí.

Co se týká nárůstu psychických poruch u dětí ve vyspělém světě, ať jde třeba o autistické spektrum, nebo poruchy pozornosti (ADHD), se doktorka Masáková nedomnívá, že by byly způsobeny moderními technologiemi. Podle ní je to nastavením dětí.

Kdy dát dítěti mobilní telefon

„Do kdy by mělo být bez mobilu, bez počítače?“ směřovala moderátorka dotaz na dětskou psycholožku.

„Určitě do tří let. Potom ho minimálně do osmi let monitorovat a nenechat ho být s těmi technologiemi samotné, protože to je věk, kdy jsou děti zvídavé, velmi šikovné, myslí jim to. Takže se naučí v tom prostředí orientovat, ale zapomene se na to, že by se měly také naučit být se svými kamarády, třeba se i prát nebo se bránit. Protože najednou se děti začnou uchylovat do světa, který není reálný,“ odpověděla Masáková.

A co problematika on-line přednášek na vysoké škole, nomofobie – tedy závislost na mobilním telefonu, nové technologie v mezilidských vztazích, roboti, kteří mají nahradit lidskou společnost a do jaké míry se dá humanizovat umělé inteligence? Odpovědi jsou v přiloženém videozáznamu pořadu Silný hlas Markéty Fialové.

Tagy:

Hlavní zprávy

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie
CNN

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie

Lidstvo přežilo už téměř dva roky koronavirové pandemie a vědci se stále nedokážou shodnout, odkud se virus vzal. Řada expertů nepovažuje výzkum Světové zdravotnické organizace ve Wu-chanu za kvalitní, a důležitá data tak stále chybí. V novém dokumentu CNN se experti celého světa snaží znovu najít to nejdůležitější – pravdu.

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají
Média

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají

Nadační fond nezávislé žurnalistiky rozdělil v loňském roce na různé mediální projekty přes sedm milionů korun. V tom letošním se částka blíží osmi milionům. Největší grant získala společnost FORUM 24, jejímž majitelem je známý novinář Pavel Šafr. Odkud Nadační fond získává peníze a jak je rozděluje, se však nedozvíme. „Je to zbytečné oslabení autority této instituce a její práce,“ myslí si politolog Jan Kubáček.

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova
Slovensko

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova

Coviv necovid, v Prešově to podle obyvatelů žije. V tamním podniku se konají takzvané bašavely – romské oslavy. Kromě hluku, na který si sousedé stěžují, je trápí ještě zásadnější věc. Účastníci party nedodržují žádná protikoronavirová opatření. O rouškách ani rozestupech nemůže být ani řeč, a to přesto, že na Slovensku nakažených každým dnem přibývá.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Láva se valí do moře a hrozí sesuvy půdy. Kvůli erupci sopky na Kanárech uzavřeli pobřeží

Aktualizováno

Úřady na španělském ostrově La Palma jsou po nedělní erupci sopky Cumbre Vieja i nadále v pohotovosti kvůli proudům žhavé lávy, které se blíží k pobřeží. Ve chvíli, kdy se magma setká s mořskou vodou, se mohou do ovzduší uvolnit toxické plyny, část pobřeží je proto uzavřená. Podle vulkanologů se ale tok lávy zpomalil, napsal v úterý list El País. La Palma je součástí Kanárských ostrovů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama