Správná pěna do cappuccina vyžaduje know-how. Nahlédněte do světa kávy nedaleko Babic

Jsou to chvíle, které miluje spousta z nás. Procházka do přírody a při ní v ruce šálek dobré kávy. Přesně na takový výlet vás pozval další díl pořadu Prima Česko. Konkrétně na Uherskohradišťsko, kde navíc lze zjistit, jak si správnou kávu vybrat a připravit. A samozřejmě rovnou i vychutnat.

Slovácko ocení milovníci vína, folklóru i turistiky. Najdou tady nespočet lákadel. Dokonalé místo k odpočinku pak objevíte prakticky kdekoliv. Jen pár desítek metrů od Baťova kanálu nedaleko obce Babice na Uherskohradišťsku jsme objevili nádheru. Jde o rybník Uhliska, který je rájem chatařů i rybářů. „Je to taková příměstská rekreační oblast pro Hradiště a okolí, vládne tady klid. Je to vyhlášený rybářský revír, jsou tady velcí sumci, spousta kaprů,“ pochvaluje se jeden z místních chatařů.

A další z nich štábu pořadu Prima Česko poradil ještě jedno místo, kde se dá prý v Babicích skvěle zrelaxovat. Místní pražírna kávy. Tak jsme se vydali se přesvědčit.

ČTĚTE TAKÉ: Poctivá práce podle tradičního receptu: Jak Tisou provoní čerstvý chléb z bukových necek

Až tuna v Česku pražené kávy denně

Babický Coffeespot funguje už dvanáct let. Kromě stylové kavárny, která potěší místní i turisty, se tady zaměřují především na prodej čerstvě upražené kvalitní kávy. „Tu dovážíme z celého světa, to znamená z Guatemaly, Brazílie, Nikaraguyi nebo Indie. V každé zemi je jiné podnebí, jiná půda a také samozřejmě jiná odrůda. V současné době je nejžádanější káva z Brazílie a Kolumbie,“ vykládá David Katrňák, provozní ředitel společnosti Coffeespot,

Babičtí prodejci si zakládají na osobním kontaktu s farmáři. Surovinu jezdí nakupovat přímo do Keni nebo Brazílie. Ve vlastní pražírně pak denně dokáží zpracovat i téměř jednu tunu zelených kávových zrnek. „Ten výrobní cyklus trvá 10 až 12 minut podle druhu. Když dopražíme, chladí se nám v chladícím bubnu, to bude trvat pár minut. Jakmile se káva zchladí, tak se nasype do určené nádoby a tam bude pár dnů odpočívat, protože v ní budou ještě dobíhat procesy, ještě by nebyla chuťově dobrá,“ vysvětluje pražič Jaromír Brousek.

Tajemství cappucinna

Výsledný produkt ostatně můžete okamžitě ochutnat ve vedlejším podniku. Škoda, že vůně čerstvě upražené pochutiny nelze zprostředkovat na dálku. O co ale diváky pořadu Prima Česko rozhodně neochudíme, je příprava cappuccina v podání jednoho z nejlepších baristů na Moravě.

„Základem celé kávy je vlastně espresso, které si dám do šálku, používám dvojité espresso, protože ta káva se lépe extrahuje. A zároveň vím, že nám vytvoří lepší pěnu a s tou se dá lépe pracovat a lépe se do ní kreslí,“ popisuje Peter Pavlis, místní barista.

A pokračuje: „Pěnování mléka je velmi důležité, nemělo by obsahovat žádné malé bubliny, měla by to být mikropěna, mléko se zpěňuje na teplotu maximálně 56,6 stupně, aby nám nezhořklo. Když se napijete cappuccina a popálíte si na něm rty, tak je špatně napěněné mléko,“ říká a vzápětí už zkušeně v mléčné pěně vytváří obrázek labutě. Vytváření vzorců se prý učí už sedm let.

Když vám kávu připravuje takový mistr svého oboru, asi nikoho nepřekvapí, že lidé se do babického coffeespotu rádi vrací. „Nejčastěji chodí maminky s dětmi, kolaři, místní. Nejčastěji si kupují kávu s sebou. A zrnkovou kávu asi sladší.“

Cappuccino, které mi v babickém Coffeespotu připravili, si jdu zase vypít do přírody. No a samozřejmě kam jinam než k rybníku Uhliska. Tak na zdraví.

Tagy: