reklama

Bývalý Jágrův kouč popsal, jak je třeba budovat mentální odolnost už od dětství

Jak se nucené výpadky v tréninkovém procesu projeví nejen na fyzické, ale i psychické kondici u profesionálních a rekreačních sportovců? Liší se psychika sportovců a nesportujících lidí? Je třeba budovat mentální odolnost už od dětství? Na tyto a další otázky odpovídal v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS expert na sportovní psychologii a mentální kouč Marian Jelínek.

reklama

U profesionálních sportovců, kterých se vládní opatření také týkala, se Jelínek setkával s problémem smysluplnosti. „Proč mám teď trénovat, když nevím, kdy to zúročím? Smyslem vrcholového sportu je tréninkový proces tzv. prodat, zúročit výkonem, zápasem. U zájmového výkonnostního sportu bych řekl, že deficit vychází z pozice toho, že pohyb je nedílnou součástí našeho života,“ popsal Marian Jelínek.

Říká se, že fyzická aktivita vyplavuje tzv. hormon štěstí. Jelínek ale uvedl, že pokud člověk chce zhubnout a má sport jako nutnost, pozitivní pocity během této činnosti většinou nemá a trápí se. Také se uvádí, že pokud super trénovaný organismus najednou nesmí trénovat, čelí daleko horším důsledkům než člověk, který vůbec nesportuje. „Jakýkoliv velký šok z hlediska pozitivního i negativního může vyvolat v člověku určité stresové faktory. Nevyvolá je v člověku, který má v tomto případě psychickou odolnost,“ řekl Jelínek.

Na otázku, zda je možné naučit se nevzdat zdánlivě beznadějnou situaci, Jelínek odpověděl: „Myslím, že je to věc určitých morálně volních vlastností, které se dají trénovat. Když dítěti říkáte: Neboj se. Musíš to mít rád, tak je to tzv. o ničem. Co může mít vliv, je, že vytvořím určité podmínky, které emoci můžou nastartovat. Podmínky souvisí s výchovnými parametry. Jestli tatínek neustále křičí na dítě, vidí negace, samozřejmě v dítěti vytváří nějaké podmínky, které si potom v dospělosti ponese s sebou. Dá se říct, že podmínky, ve kterých jsme vyrůstali, nás ovlivňují po celý život,“ poznamenal mentální kouč.

Jelínek připravoval i hokejistu Jaromíra Jágra. „Myslím, že se u něj snoubí ohromná emoční investice do činnosti. Jarda Jágr extrémně miluje lední hokej, ale zároveň motivační prvky racionální. Chce od toho co nejvíce. Tato symbióza dvou základních složek je pro mě něco, co je motivační symbióza úspěšných,“ objasnil Jelínek.

Jak děti motivovat a připravit na případný neúspěch?

Nastínil, jak by podle něj měl trenér postupovat, aby dítě správně motivoval, ale zároveň ho připravil na případný neúspěch. „Kouč by měl se svěřencem prožitky projít, to znamená tlačit na výsledky až od určité doby. Podle mě je dobrý trenér ten, který do šesti až osmi let vybuduje silnou emoční vazbu k pohybové aktivitě, aby se stala součástí jeho života. Potom postupně přidává nějaký tlak na výsledkové položky. Jde o šikovnost trenéra, jak umí zaujmout a vtáhnout dítě,“ uvedl Jelínek a doplnil, že pokud se staráme o své domovy a zahrádky, měli bychom se starat i o své tělo, duši a mysl. „V tom si myslím, že máme rezervy. Všimněte si, jak přibývá obezita, otylost, nadváha u malých věcí,“ uzavřel Marian Jelínek.

Rozhovor Tomáše Vzorka s Marianem Jelínkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
psychologie Jaromír Jágr expert Marian Jelínek trenér K věci děti sport motivace mentální kouč
Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou
Miloš Zeman

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nejsme očkovací otroci. Protestující v Bratislavě se bijí navzájem, zranili bratra Kotleby

Ve slovenském hlavním městě se ve čtvrtek znovu protestuje proti očkovací strategii a testování na koronavirus, pandemickým opatřením, představitelům vlády a prezidentce Zuzaně Čaputové. Dav lidí na několik minut zablokoval hlavní bratislavské silnice. Rozhánět ho museli těžkooděnci. Jeden z policistů se zranil, stejně tak mladá aktivistka. Bratr předsedy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby skončil v nemocnici. Akce se účastní stovky až jednotky tisíc lidí.

Čokoládová, nebo jahodová aneb souboj o zmrzlinu: Babiš nám přebírá PR, smějí se Piráti

„Udělám vše pro to, aby Piráti nezakázali vanilkovou a čokoládovou zmrzlinu,“ napsal premiér Andrej Babiš (ANO) na sociální sítě a navíc lidi na točenou zmrzlinu zve. Piráti se brání, že žádnou zmrzlinu zakazovat nehodlají. Premiér navíc podle nich přebírá jejich PR, protože to byli právě oni, kteří jako první oznámili, že v rámci kampaně budou rozdávat jahodové nanuky. Mohlo by se tak zdát, že zmrzlina je zásadnějším tématem voleb než bydlení nebo důchodová reforma.

Je libo onigiri nebo vyžehlenou košili? Konbini jako nečekaný gastrohrdina olympiády

Zatímco svět bedlivě sleduje výkony svých sportovců, novináři v Tokiu objevili nečekaného hrdinu olympijských her – japonské nonstop obchody se smíšeným zbožím zvané „konbini“. Ty se ale vymykají všemu, na co jsou lidé zvyklí v Evropě nebo USA. Konbini totiž nabízí vše, co člověk potřebuje k přežití: teplé pokrmy, základní oblečení, toalety zdarma, internet, horkou vodu na nudle, bankomaty i poštovní služby. Navíc se nachází na každém rohu.

reklama

Domácí zpravodajství

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Dvacet cestujících po srážce vlaků odešlo. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, informovali mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé – dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily.

reklama