reklama

Bývalý Jágrův kouč popsal, jak je třeba budovat mentální odolnost už od dětství

Jak se nucené výpadky v tréninkovém procesu projeví nejen na fyzické, ale i psychické kondici u profesionálních a rekreačních sportovců? Liší se psychika sportovců a nesportujících lidí? Je třeba budovat mentální odolnost už od dětství? Na tyto a další otázky odpovídal v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS expert na sportovní psychologii a mentální kouč Marian Jelínek.

reklama

U profesionálních sportovců, kterých se vládní opatření také týkala, se Jelínek setkával s problémem smysluplnosti. „Proč mám teď trénovat, když nevím, kdy to zúročím? Smyslem vrcholového sportu je tréninkový proces tzv. prodat, zúročit výkonem, zápasem. U zájmového výkonnostního sportu bych řekl, že deficit vychází z pozice toho, že pohyb je nedílnou součástí našeho života,“ popsal Marian Jelínek.

K tématu

Říká se, že fyzická aktivita vyplavuje tzv. hormon štěstí. Jelínek ale uvedl, že pokud člověk chce zhubnout a má sport jako nutnost, pozitivní pocity během této činnosti většinou nemá a trápí se. Také se uvádí, že pokud super trénovaný organismus najednou nesmí trénovat, čelí daleko horším důsledkům než člověk, který vůbec nesportuje. „Jakýkoliv velký šok z hlediska pozitivního i negativního může vyvolat v člověku určité stresové faktory. Nevyvolá je v člověku, který má v tomto případě psychickou odolnost,“ řekl Jelínek.

Na otázku, zda je možné naučit se nevzdat zdánlivě beznadějnou situaci, Jelínek odpověděl: „Myslím, že je to věc určitých morálně volních vlastností, které se dají trénovat. Když dítěti říkáte: Neboj se. Musíš to mít rád, tak je to tzv. o ničem. Co může mít vliv, je, že vytvořím určité podmínky, které emoci můžou nastartovat. Podmínky souvisí s výchovnými parametry. Jestli tatínek neustále křičí na dítě, vidí negace, samozřejmě v dítěti vytváří nějaké podmínky, které si potom v dospělosti ponese s sebou. Dá se říct, že podmínky, ve kterých jsme vyrůstali, nás ovlivňují po celý život,“ poznamenal mentální kouč.

Jelínek připravoval i hokejistu Jaromíra Jágra. „Myslím, že se u něj snoubí ohromná emoční investice do činnosti. Jarda Jágr extrémně miluje lední hokej, ale zároveň motivační prvky racionální. Chce od toho co nejvíce. Tato symbióza dvou základních složek je pro mě něco, co je motivační symbióza úspěšných,“ objasnil Jelínek.

Jak děti motivovat a připravit na případný neúspěch?

Nastínil, jak by podle něj měl trenér postupovat, aby dítě správně motivoval, ale zároveň ho připravil na případný neúspěch. „Kouč by měl se svěřencem prožitky projít, to znamená tlačit na výsledky až od určité doby. Podle mě je dobrý trenér ten, který do šesti až osmi let vybuduje silnou emoční vazbu k pohybové aktivitě, aby se stala součástí jeho života. Potom postupně přidává nějaký tlak na výsledkové položky. Jde o šikovnost trenéra, jak umí zaujmout a vtáhnout dítě,“ uvedl Jelínek a doplnil, že pokud se staráme o své domovy a zahrádky, měli bychom se starat i o své tělo, duši a mysl. „V tom si myslím, že máme rezervy. Všimněte si, jak přibývá obezita, otylost, nadváha u malých věcí,“ uzavřel Marian Jelínek.

Rozhovor Tomáše Vzorka s Marianem Jelínkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Tagy: psychologie Jaromír Jágr expert Marian Jelínek trenér K věci děti sport motivace mentální kouč

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama