reklama

Bývalý Jágrův kouč popsal, jak je třeba budovat mentální odolnost už od dětství

Jak se nucené výpadky v tréninkovém procesu projeví nejen na fyzické, ale i psychické kondici u profesionálních a rekreačních sportovců? Liší se psychika sportovců a nesportujících lidí? Je třeba budovat mentální odolnost už od dětství? Na tyto a další otázky odpovídal v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS expert na sportovní psychologii a mentální kouč Marian Jelínek.

reklama

U profesionálních sportovců, kterých se vládní opatření také týkala, se Jelínek setkával s problémem smysluplnosti. „Proč mám teď trénovat, když nevím, kdy to zúročím? Smyslem vrcholového sportu je tréninkový proces tzv. prodat, zúročit výkonem, zápasem. U zájmového výkonnostního sportu bych řekl, že deficit vychází z pozice toho, že pohyb je nedílnou součástí našeho života,“ popsal Marian Jelínek.

Říká se, že fyzická aktivita vyplavuje tzv. hormon štěstí. Jelínek ale uvedl, že pokud člověk chce zhubnout a má sport jako nutnost, pozitivní pocity během této činnosti většinou nemá a trápí se. Také se uvádí, že pokud super trénovaný organismus najednou nesmí trénovat, čelí daleko horším důsledkům než člověk, který vůbec nesportuje. „Jakýkoliv velký šok z hlediska pozitivního i negativního může vyvolat v člověku určité stresové faktory. Nevyvolá je v člověku, který má v tomto případě psychickou odolnost,“ řekl Jelínek.

Na otázku, zda je možné naučit se nevzdat zdánlivě beznadějnou situaci, Jelínek odpověděl: „Myslím, že je to věc určitých morálně volních vlastností, které se dají trénovat. Když dítěti říkáte: Neboj se. Musíš to mít rád, tak je to tzv. o ničem. Co může mít vliv, je, že vytvořím určité podmínky, které emoci můžou nastartovat. Podmínky souvisí s výchovnými parametry. Jestli tatínek neustále křičí na dítě, vidí negace, samozřejmě v dítěti vytváří nějaké podmínky, které si potom v dospělosti ponese s sebou. Dá se říct, že podmínky, ve kterých jsme vyrůstali, nás ovlivňují po celý život,“ poznamenal mentální kouč.

Jelínek připravoval i hokejistu Jaromíra Jágra. „Myslím, že se u něj snoubí ohromná emoční investice do činnosti. Jarda Jágr extrémně miluje lední hokej, ale zároveň motivační prvky racionální. Chce od toho co nejvíce. Tato symbióza dvou základních složek je pro mě něco, co je motivační symbióza úspěšných,“ objasnil Jelínek.

Jak děti motivovat a připravit na případný neúspěch?

Nastínil, jak by podle něj měl trenér postupovat, aby dítě správně motivoval, ale zároveň ho připravil na případný neúspěch. „Kouč by měl se svěřencem prožitky projít, to znamená tlačit na výsledky až od určité doby. Podle mě je dobrý trenér ten, který do šesti až osmi let vybuduje silnou emoční vazbu k pohybové aktivitě, aby se stala součástí jeho života. Potom postupně přidává nějaký tlak na výsledkové položky. Jde o šikovnost trenéra, jak umí zaujmout a vtáhnout dítě,“ uvedl Jelínek a doplnil, že pokud se staráme o své domovy a zahrádky, měli bychom se starat i o své tělo, duši a mysl. „V tom si myslím, že máme rezervy. Všimněte si, jak přibývá obezita, otylost, nadváha u malých věcí,“ uzavřel Marian Jelínek.

Rozhovor Tomáše Vzorka s Marianem Jelínkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
psychologie Jaromír Jágr expert Marian Jelínek trenér K věci děti sport motivace mentální kouč

Hlavní zprávy

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu
Koronavirus

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Ukazuje se, že vakcína nefunguje, tvrdí Hnízdil. Není tak hloupý, jak mluví, vmetl mu Kubek

Je vakcína účinným nástrojem v boji proti covidové pandemii? Na tom se neshodl prezident České lékařské komory Milan Kubek s lékařem Janem Hnízdilem. Ten prý nevidí důvod, „proč se očkovat experimentální vakcínou, která vakcínou ani není“. Kubek s iniciátorem akce Lékaři pomáhají Česku Radkem Mounajjedem si stáli za názorem, že očkování proti covidu výrazně snižuje šanci nákazy a hospitalizace v nemocnici. To ostatně potvrzují i data z výzkumů i nemocnic.

Prymula se pustil do Babiše s Fialou: Naočkovat milion lidí za týden je hodně na hraně

Zvládnout podat milion dávek vakcíny za jeden týden je na hraně reálných možností, sdělil v pořadu Nový den epidemiolog Roman Prymula. Zapochyboval tak nad předpokladem iniciativy Lékaři pomáhají Česku, kterou podpořili nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) i jeho předchůdce Andrej Babiš. Ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň upozornil na to, že novou variantu covidu omikron můžou Evropané snášet hůř než lidé v Africe.

Očkování proti covidu bude platit jen devět měsíců. Pak budete muset na třetí dávku

Ministerstvo vyzve SMS zprávou očkované jednodávkovou vakcínou Janssen, aby se přeočkovali mRNA vakcínou. Bude se to týkat lidí dva měsíce po očkování, oznámil ve čtvrtek na on-line tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj se od roku 2022 zkrátí i platnost očkovacích certifikátů, a to na devět měsíců. Lidem bez posilující dávky přestane certifikát platit.

Žádné Vánoce či oslovení dámy a pánové. Eurokomisařka s korektní příručkou tvrdě narazila

Velký poprask způsobila na půdě Evropské unie eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová se svou příručkou „pokynů pro inkluzivní komunikaci“. Pro představu: Dalliová například chtěla, aby řečníci nikdy neoslovovali publikum „dámy a pánové“ a o Vánocích mluvili jen opatrně, protože ne všichni jsou křesťané a slaví je stejně. Po kritice uvedla, že pokyny ještě nejsou dostatečně rozpracované.

reklama

Domácí zpravodajství

Muž se železnou tyčí vrazil na Vojtěchův resort. Zasahovala ochranka, policie ho hledá

K nevídanému incidentu došlo na ministerstvu zdravotnictví. Do budovy totiž vrazil muž s železnou tyčí v ruce. Protáhl se kolem turniketů, dostal se až na schody a chtěl pokračovat do vyšších pater. V ten okamžik ho ovšem zadrželi pracovníci ochranky. Během chvíle se jim podařilo muže vytlačit z budovy. Policie po něm aktuálně pátrá. K incidentu došlo v pondělí 25. října.

reklama