reklama

Istanbulský chrám Hagia Sofia se z muzea opět stane mešitou

Istanbulský chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), který nyní funguje jako muzeum, se po 85 letech přemění zpět na mešitu. Rozhodl o tom v pátek prezident Recep Tayyip Erdogan, který podepsal příslušný dekret. Turecký Nejvyšší správní soud předtím došel k závěru, že takový krok je legální.

reklama

O změně účelu stavby z mešity na muzeum rozhodla v polovině třicátých let vláda zakladatele moderního tureckého státu Mustafy Kemala Atatürka. Její tehdejší rozhodnutí však bylo podle tureckého soudu v rozporu se zákonem.

„Atatürk přeměnil chrám na muzeum, aby zdůraznil svou vizi sekularizace Turecka. A o téměř o 100 let později se Erdogan pokouší udělat opak,“ uvádí analytik z Washingtonského institutu Soner Cagaptay. O opětovné přeměně zpět na mešitu uvažovala Erdoganova vláda delší dobu.

Mnoho analytiků a kritiků tvrdí, že Erdoganův krok by mohl být určen k udržení voličů, protože se země potýká s klesající ekonomikou a rostoucí nezaměstnaností. S tím souhlasí i turkolog Tomáš Laně. Dodává, že je možné, že si prohlášením chrámu z muzea na mešitu chce prezident vylepšit své renomé.

„Projevem poklesu podpory Erdogana je například fakt, že v největších městech Turecka byli jako starostové zvoleni opoziční politici. V Istanbulu se starostou stal Ekrem Imamoglu, který se stává velmi významným politikem, který by mohl Erdogana ohrozit,“ vysvětluje Laně.

Pravoslavné země jsou proti změně

Turecko prý proti Evropě neustále popouzí islám proti křesťanství, ale změna Hagii Sofii zpět na mešitu podle Laněho nebude nijak zásadní: „Pokud k tomu opravdu dojde, tak si nemyslím, že by to znamenalo zásadní konflikt mezi islámem a křesťanstvím.“

Proti změně z muzea na mešitu protestují hlavně pravoslavné země v čele s Řeckem, ale také USA nebo Rusko. „Přeměna chrámu na mešitu obrátí miliony křesťanů z celého světa proti islámu a Hagia Sofia, která je díky své posvátnosti životně důležitým centrem, objetí Východu a Západu, postaví proti sobě tyto dva světy,“ konstatoval řecký ekumenický patriarcha Bartholomew I.

Byzantská stavba, která je od roku 1985 uvedena na seznamu památek UNESCO, původně sloužila jako křesťanská svatyně a byli v ní korunování byzantští císaři. To se změnilo v roce 1453, kdy byl po dobytí Konstantinopole chrám přeměněn na mešitu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?
360°

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?

Minimálně 90 let se neměla veřejnost dozvědět, jaký byl obsah poslední vůle prince Philipa, zesnulého manžela britské královny. Zdroje z paláce však závěť vévody z Edinburghu vynesly médiím. Jmění v přepočtené hodnotě 887 milionů korun získá z většiny Alžběta II., na své si však přijdou i tři sluhové-asistenti nebo vnoučata. Čtyřem dětem odkázal 14 tisíc svazků knih.

Meghan si na focení pro Time vzala šperky za osm milionů. Doplňky byly symbolické

Princi Harrymu a Meghan Markleové se dostalo velké pocty. Královský pár zapózoval na titulní stránce amerického magazínu Time, který pár zařadil mezi nejvlivnější osobnosti světa. A jako každá jiná žena také vévodkyně Meghan na focení pečlivě volila svůj outfit i šperky. Jejich hodnota vám ale vyrazí dech. Dosahovala totiž astronomických 326 tisíc eur, tedy v přepočtu více než osm milionů korun. Každý z klenotů pak v sobě ukrýval určitou symboliku.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

reklama

Domácí zpravodajství

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama