Studenti středních i vysokých škol čím dál častěji využívají umělou inteligenci (AI). Speciální programy na základě zadání vypracovávají referáty či seminární práce. AI v současnosti kromě napsání souvislého textu dokáže vypočítat i matematické příklady. Učitelé přiznávají, že odhalování takových podvodů je složité. I proto uvažují o formě zkoušení, na kterou bude i umělá inteligence krátká.
Napíšete přesné zadání a umělá inteligence vám začne tvořit použitelný text. Tak si ulehčuje práci do školy řada studentů. „Umělá inteligence mi napsala například eseje do školy. Stačí sdělit správný požadavek a program ten text napíše,“ uvedl jeden ze studentů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: KOMENTÁŘ: Hořká komedie o nedostatku míst na školách. Aktéři hází vinu jeden na druhého
„Je jasné, že někteří studenti umělou inteligenci využívají téměř denně, a to zejména při svých písemných pracích. Zatím ale nemáme velký případ, že bychom přišli na nějaké velké etické zneužití. V tomto případě je odhalení samo o sobě poměrně složité,“ řekl pro CNN Prima NEWS prorektor z Vysoké školy ekonomické v Praze Pavel Hnát.
Pokud by škola výše popsané jednání odhalila, nastoupí disciplinární řízení. „V případě, že by se student v takovém případě nebyl schopen obhájit, může zjištění vést až k jeho vyloučení ze studia,“ doplnil prorektor Hnát. Petra Vacková, která vyučuje na ČVUT v Praze, má zase zkušenosti s mobilními aplikacemi, které za studenty vypočítají matematické příklady.
„Když k tomu náhodou dojde, tak v tuto chvíli nejsme schopni zpětně zjistit, jestli student příklad vypočítal sám, nebo mu v tom pomohla nějaká aplikace. Snažíme se to obejít tak, že studenti při testech nesmí mít telefony ani chytré hodinky. Jenže to neuhlídáte. Nemůžeme jim šacovat batůžky,“ sdělila Vacková.
Řešením problému může být ústní zkoušení nebo zadávání specifických úkolů. „Musíme je nutit, aby něco kreativně vymýšleli. Třeba aby se podívali na nějaký skutečný případ firmy v praxi a vyřešili její reálný problém. V takovou chvíli musí student komunikovat průběžně a hledat aktivně řešení,“ zmínil Pavel Hnát.
I přesto je podle něj klíčové naučit studenty s umělou inteligencí pracovat, protože se s ní dost pravděpodobně budou setkávat ve svém budoucím zaměstnání často.