reklama

Osahávání i exhibicionismus. Sexuální obtěžování zažila v MHD každá třetí žena

Verbální narážky, osahávání i exhibicionismus. Sexuální obtěžování na veřejnosti se stává bohužel běžnou normou, jak dokazují průzkumy. Pro oběti je často velmi těžké se v této choulostivé situaci bránit. Oporu mnohdy paradoxně nenajdou ani u okolí.

reklama

„Seděla jsem u metra na Národní třídě v Praze, když za mnou přišel nějaký muž a chtěl si povídat. Vypadal, že je opilý, ale všude okolo byli lidi a navíc to bylo přes den, všude bylo světlo,“ vypráví sociální pracovnice a expertka přes psychologii Hana V.

VÝSKYT SEXUÁLNÍHO OBTĚŽOVÁNÍ VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ

  • Do reprezentativního průzkumu se v dubnu a květnu zapojilo 1 009 lidí nad 15 let z celé republiky.
  • Celkem 35 procent žen a deset procent mužů se stalo obětí sexuálního obtěžování.

Muži dala drobné, které po ní požadoval. To mu však nestačilo. „Doufala jsem, že pak odejde. Najednou si ale sundal roušku, přistoupil blíž a chtěl mi dát pusu. Snažil se mířit na moji pusu, ale rychle jsem se otočila a nahlas volala, že nechci. Přesto mi ji stihl dát na tvář,“ líčí s tím, že okolí si ničeho nevšímalo. Polibek se jí snažil vnutit navíc v době, kdy Česko bojuje s pandemií koronaviru.

Právě veřejná doprava bývá častým místem, kde se lidé dopouští sexuálního obtěžování. Podle průzkumu agentury Focus sexuální obtěžování v MHD zažila každá třetí žena. Čtvrtina cestujících pak byla takového chování svědkem.

Podle průzkumu se přibližně každý čtvrtý dotázaný domnívá, že sexuální obtěžování ve veřejné dopravě se vyskytuje často. Téměř každý druhý si myslí, že se vyskytuje jen občas.

Masturboval, nikdo mu nic neřekl

Ve městech často i za bílého dne dochází k exhibicionismu. „Je to docela nedávno, co jsem jela metrem a asi pět metrů ode mě masturboval chlap. Rozhodně to vidělo víc lidí, ale nikdo mu nic neřekl. Sama jsem sbírala odvahu mu něco říct,“ popisuje studentka práv Valentýna Hassmanová.

Bála se však jeho reakce i toho, že by ji ostatní cestující nepodpořili. „Asi jsem trochu naivně čekala, že zareaguje nějaký chlap, kterých tam v tu chvíli bylo víc než ženských. Šance, že někdo vystoupí z davu, je skoro nulová. Dokud se tohle chovaní nezačne konfrontovat, bude se to dít dál,“ myslí si Hassmanová.

Přestože průzkum ukazuje, že se tento problém dotýká převážně žen, oběťmi bývají i muži. Podobnou zkušenost prý má každý desátý. „Seděl jsem v tramvaji, když ke mně z boku přistoupil muž, chytl se tyče a nečině stál, jako další cestující. Tento muž měl však rozepnutý poklopec, z něho měl povystrčené přirození,“ říká muž, který si přeje být v anonymitě. Ani on nedokázal zareagovat. Podle svých slov byl v tu chvíli zcela paralyzovaný.

Respondenti dotázaní redakcí CNN Prima NEWS se také shodli, že spousta lidí z okolí na takové situace zkrátka rezignovalo. Vláda však chce těmto incidentům předcházet. K posílení bezpečnosti vyhradí zhruba 20 milionů z norských fondů a evropské dotace. Neupřesnila však, jaké postupy by přesně v hromadné dopravě zavedla.

Tagy:

Hlavní zprávy

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama