Zákonodárci z Nového Zélandu představili soubor návrhů, který by měl do roku 2025 zemi proměnit v nekuřácké prostředí. V plánu je například i to, že by pro lidi narozené po roce 2004 bylo kouření nelegální. Mimo jiné se jedná i o snížení hladiny nikotinu v tabákových výrobcích či omezení míst, kde by se mohly výrobky prodávat.
O postupném zvyšování zákonného věku ve vztahu ke kouření uvažuje novozélandská vláda. V rámci tohoto opatření se tak pracuje i s možností, že by pro lidi narozené po roce 2004 byl nákup cigaret naprosto zakázán. „Politika nekuřácké generace by zakazovala prodej a užívání tabákových výrobků na veřejných místech od stanoveného data,“ píše vláda v dokumentu.
Zhruba 4 500 lidí ročně v důsledku kouření zemře
Na příkladu následně zákonodárci uvedli, že pokud by byly právní předpisy zahájeny od 1. ledna 2022, pak by si lidé mladší 18 let nebo narozeni po 1. lednu 2004 nemohli nikdy legálně zakoupit tabákové výrobky. „Potřebujeme nový přistup. Zhruba 4 500 Novozélanďanů každoročně kvůli tabáku zemře. Musíme zrychlit vývoj situace, abychom nekuřácké společnosti dosáhli do roku 2025,“ uvedla ministryně zdravotnictví Ayesha Verrallová.
O kolik zdraží od ledna cigarety? Poslanci rozhodnou o spotřební dani z tabáku
Opět po roce budou zákonodárci rozhodovat o zvýšení spotřebních daní z tabákových výrobků. Vláda navrhuje změnu, která by krabičku cigaret zdražila o čtyři koruny, balení řezaného tabáku o pětikorunu a zahřívané cigarety o korunu. Proti tomu stojí pět pozměňovacích návrhů od koaličních i opozičních zákonodárců. Podle jedné z poslankyň se prý hraje především o zájmy společnosti Philip Morris.
Návrhy pro nekuřáckou zemi však kritizuje pravicová politická strana ACT. Té vadí především jedno konkrétní omezení, které by mohlo mít velmi negativní vliv na kuřáky z dělnické třídy. „Jedná se snížení nikotinu v cigaretách. Dělnická třída by si následně musela zakoupit více cigaret, aby lidé dosáhli uspokojení svou potřebu jako nyní,“ komentovala mluvčí ACT Karen Chhourová.
Doplnila, že častějším nákupem cigaret by dělníci více škodili svému okolí. Obavy mají ale i maloobchodníci, kteří by v důsledku omezení prodeje cigaret mohli zbankrotovat, píše web Standart.co.uk. Hrozí i to, že by se zvýšila poptávka po tabákových výrobcích na černém trhu.
Na Novém Zélandu žije přibližně pět milionů obyvatel. Podle odhadů 500 tisíc z nich denně kouří, tedy každý desátý. Mezi nejzarputilejší kuřáky pak patří Maorové, původní obyvatelé Polynésie. Podle statistik je kouření u Novozélanďanů jedním ze čtyř nejčastějších důvodů pro vznik rakoviny. Právě ta je nejčastější příčinou smrti u maorských žen a druhou hlavní příčinou u maorských mužů.