Jarní výjimka pro kuřáky už neplatí. Za sundanou roušku nebo respirátor kvůli cigaretě tak lidem na místě hrozí až desetitisícová pokuta. Nadále mohou ochranu úst a nosu bez obav odložit pouze malé děti nebo lidé při konzumaci jídla a pití.
Důvod, proč pro kuřáky neplatí stejná výjimka jako na jaře, kdy si mohli cigaretu zapálit ve chvíli, kdy byli od ostatních lidí dostatečně vzdáleni, ministerstvo zdravotnictví neuvádí. Na dotaz CNN Prima NEWS odpovědělo velmi stručně. „Opatření s žádnou výjimkou pro kuřáky nepočítá,“ sdělila mluvčí resortu Barbora Peterová.
„Takové případy jsme skutečně zaznamenali a řešili. Počet těchto konkrétních přestupků však neevidujeme,“ řekl CNN Prima NEWS mluvčí pražské hygieny Zdeněk Boublík.
Závažnost porušení závisí na strážnících
Že výjimka pro kuřáky aktuálně neexistuje, potvrzuje brněnská městská policie. „Obecně platí, že v nařízení není zmíněna výjimka, která by se vztahovala na kuřáky. Strážníci tak posuzují závažnost situace podle toho, kde se kuřák v danou chvíli nachází,“ uvedl pro CNN Prima NEWS její mluvčí Jakub Ghanem.
Hříšníky nejčastěji evidují na frekventovaných místech, kde považují riziko nákazy za největší. Jedná se především o vstup do brněnského hlavního nádraží. „Jde o velmi frekventované místo a je zde potenciál, že by daný člověk mohl někoho nakazit. Situaci lze vnímat jako závažnou,“ pokračoval Ghanem.
Strážníci však berou v potaz i kontext události, denní dobu nebo to, kolik lidí se pohybuje v okolí. „Zákon dává strážníkům kompetenci, aby mohli rozhodnout, zda se jedná o zanedbatelné porušení, kdy stačí domluva, nebo závažnější, kdy je možné dát osobě pokutu nebo věc podstoupit správnímu orgánu,“ vysvětlil mluvčí.
Lidé kouří i na zastávkách MHD
U kouření strážnici mnohdy řeší i několik porušení zákazů naráz. „Například si strážníci dlouhodobě všímají, zda lidé kouří na zastávkách hromadné dopravy, a to nejen na dopravních uzlech,“ přiblížil Ghanem. Pokud si člověk dopřeje cigaretu na zastávce, porušuje hned dvě nařízení – zákaz kouření na zastávkách veřejné dopravy a odložení roušky či respirátoru na veřejnosti.
Podobná situace nastává i při pití alkoholu. „Popíjení alkoholu na veřejnosti nelze brát jako nezbytné osvěžení,“ zdůraznil mluvčí. Za porušení vládních nařízení hrozí na místě až desetitisícová pokuta, vztahuje se i na kouření. „Průměrně jsme však za březen uložili pokuty ve výši 600 korun,“ doplnil.
Naopak městská policie hlavního města Prahy podrobnější informace o porušení nařízení při kouření nemá. Eviduje pouze hromadné porušení vládních nařízení, ať už jde o zákaz vycházení, odložené roušky a respirátory či jiné. „Od března, kdy byla opatření zpřísněna, až k dnešnímu dni řešili strážníci 13 444 porušení,“ sdělila ve čtvrtek mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.
U ochrany dýchacích cest se jednalo o 12 090 porušení – z toho v MHD a souvisejících místech jich bylo 3 358, jinde 8 752. Strážníci v těchto souvislostech uložili 540 pokut v celkové výši 196 400 korun, správnímu orgánu oznamovali 275 případů a ostatních 11 275 případů řešili domluvou.