reklama

O kolik zdraží od ledna cigarety? Poslanci rozhodnou o spotřební dani z tabáku

Opět po roce budou zákonodárci rozhodovat o zvýšení spotřebních daní z tabákových výrobků. Vláda navrhuje změnu, která by krabičku cigaret zdražila o čtyři koruny, balení řezaného tabáku o pětikorunu a zahřívané cigarety o korunu. Proti tomu stojí pět pozměňovacích návrhů od koaličních i opozičních zákonodárců. Podle jedné z poslankyň se prý hraje především o zájmy společnosti Philip Morris.

reklama

Zhruba před rokem dali poslanci a senátoři zelenou největšímu zvýšení spotřebních daní u tabáku a tabákových výrobků za několik posledních let. U krabičky cigaret to dělalo 13 korun. Nyní v Poslanecké sněmovně leží vládní návrh na zvýšení o další čtyři koruny. Nejen pro příští rok, ale i pro roky 2022 a 2023. Proti němu se sešlo pět pozměňovacích návrhů, které počítají s jinými parametry zdanění tabáku po následující tři roky.

Největší bitva se pravděpodobně strhne o cigarety zahřívané, u nichž je současná míra zdanění na 22 procentech cigaret klasických. Je to způsobeno nižším podílem tabáku v těchto typech výrobků. Pokud by prošla vládní verze, zdanění zahřívaných cigaret by se oproti klasickým dokonce snížilo na 20 procent.

Škodlivost zahřívaného tabáku

To se nelíbí nezařazené poslankyni Ivaně Nevludové, která navrhuje zvýšit spotřební daň na krabičku zahřívaných cigaret o 20 korun, čímž by se zmiňovaný poměr dostal na 37 procent a v roce 2023 dokonce až na 46 procent. Taková změna by zjevně negativně dopadla na společnost Philip Morris, která na trh dodává zahřívané cigarety Heets sloužící jako náplň pro zařízení IQOS. Zatímco v roce 2018 dosáhl tržní podíl těchto výrobků tabákové firmy jen 2,6 procenta, loni to už bylo bezmála šest procent.

Podle Nevludové se však jedná o nepříznivý trend. „Philip Morris argumentuje, že zahřívaný tabák je méně škodlivý než klasické cigarety. Jenže to není pravda. Například Světová zdravotnická organizace varuje, že může být stejně nebezpečný. Podle WHO totiž neexistuje žádná studie, která by nižší škodlivost zahřívaného tabáku prokazovala,“ řekla Nevludová CNN Prima NEWS.

Podle ní se neodůvodněně nízké zdanění zahřívaného tabáku rovněž negativně projevuje na výběru spotřebních daní. „Nižší obsah tabáku v těchto výrobcích znamená i nižší daňové inkaso. Stát tak přichází každý rok o nemalé peníze,“ dodala. S tím souhlasí Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. „Prostor pro zvýšení spotřebních daní u zahřívaných cigaret je poměrně velký. Díky aktuálně vysoké marži by se to ani nemuselo projevit v koncové ceně, ale daňová výtěžnost by mohla vzrůst,“ řekl CNN Prima NEWS.

Stanjura má podporu

„V letošním roce se vybere na těchto daních méně peněz, než se očekávalo. Jasně se ukazuje, že vyšší zdanění tabákových výrobků nemusí automaticky vést k vyšším příjmům státní pokladny,“ dodal. Vládní návrh přitom počítá s vyšším daňovým výnosem. „V roce 2021 by to mělo být asi 2,3 miliardy korun a v dalších letech pak 3,1 miliardy ročně navíc,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Tomáš Weiss, mluvčí ministerstva financí.

Ale zpět do Poslanecké sněmovny. Své pozměňovací návrhy předložili také Zbyněk Stanjura (ODS), Jan Volný (ANO), Marek Novák (ANO) a Marek Benda (ODS). Stanjura navrhuje dvojnásobné zvýšení spotřebních daní u všech typů tabákových výrobků, než jaké předložilo ministerstvo financí. Stanjurův návrh se opírá o kladné stanovisko sněmovního rozpočtového výboru. Nicméně ani tato varianta by míru zdanění zahřívaných cigaret oproti klasickým nezvýšila.

Volný se „utrhl“

Návrhy Marka Nováka a Marka Bendy se v porovnání s vládní verzí liší hlavně větším zvýšením zdanění u všech ostatních tabákových výrobků než klasických cigaret. Nejvíce se ze řetězu „utrhl“ Jan Volný. Podle něho by zdanění řezaného tabáku mělo vzrůst o 82 korun za balení (vláda navrhuje zvýšení o pět korun), a v letech 2022 a 2023 vždy o desetikorunu (vláda navrhuje o pět a šest korun).

Jenže takový skok by mohl vést k masivnímu přesunu spotřebitelů do šedé zóny nebo k nákupním výjezdům tuzemských kuřáků na západ od našich hranic. „Jedno balení řezaného tabáku ke kouření by tak bylo paradoxně dražší než v Německu. Zatímco dnes Němci jezdí balený tabák nakupovat k nám, od příštího roku by se nákupní proudy otočily. Stát by tak nakonec z tohoto typu tabáku vybral na daních méně,“ upozornil Štěpán Křeček. Která varianta nakonec získá většinovou podporu poslanců, by mělo být jasné v pátek.

Tagy:
kouření tabák Poslanecká sněmovna Ministerstvo financí vláda zdanění tabáku spotřební daně

Hlavní zprávy

Video z nehody na D5: Auta se jen klouzala. Nejlepší bylo vyskákat, popsal řidič
Nehody

Video z nehody na D5: Auta se jen klouzala. Nejlepší bylo vyskákat, popsal řidič

Redakci CNN Prima NEWS se podařilo získat video z nehody 36 osobních a nákladních automobilů na dálnici D5 u Žebráku. Je na něm vidět, jak řidiči nemohli kvůli čerstvému sněhu na silnici kontrolovat své vozy a začali do sebe postupně najíždět. Podle posledních informací se šest lidí zranilo, někteří z nich museli být transportováni vrtulníkem do Prahy.

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik! s olympijským lékařem viněným z roznášení covidu
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik! s olympijským lékařem viněným z roznášení covidu

Zimní olympiáda v čínském Pekingu začíná zhruba za dva týdny. Už teď má ale spoustu odpůrců, kteří jsou kvůli kontroverzím spojeným s covidem přesvědčeni, že by se vůbec neměla uskutečnit. V pořadu Co Čech, to politik! budou na toto téma diskutovat prezident České lékařské komory Milan Kubek a lékař Vlastimil Voráček, který nechvalně proslul kvůli nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Pořad sledujte od 18 hodin na CNN Prima NEWS nebo přímo v tomto článku.

Zemědělci na protest zapálili kupu slámy. Nelíbí se jim vládní změny v dotacích

Zemědělci ve čtvrtek nedaleko Jesenice u Prahy protestovali proti změnám v nastavení dotací. Akce se zúčastnilo pět desítek lidí, velkou část tvořili novináři. Protestující na místě zapálili kupu slámy, kolem také projelo přes 30 troubících traktorů. K podobným akcím došlo i na dalších místech v ČR. Zástupci zemědělských organizací tím chtějí vyzvat vládu k jednání. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) kritikům vzkázal, že u něj mají dveře otevřené.

Nová vakcína na omikron nebude. Výrobci totiž nejsou blbí, tvrdí Flegr

Čím dál častěji se mezi odborníky mluví o tom, že by výrobci měli vytvořit nové vakcíny, které by lépe reagovaly na nové varianty koronaviru. Podle Jaroslava Flegra to ale není na místě, a to hned z několika důvodů. „Dosavadní vakcíny jsou zatraceně dobré a výrobci nejsou blbí. Dovedou si spočítat, že než by dovedli vakcíny do stádia výroby, bude dávno po omikronu,“ uvedl evoluční biolog ve svém prohlášení.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

Nebyl to bordel, ale striptýz. Hokejista Salák s ženou popřeli krizi po divokém večírku

Ve středu to podle některých médií vypadalo, že si hokejista Alexander Salák zadělal na velké rodinné problémy. Jeho manželka Míša ho totiž podle informací deníku Blesk nachytala ve vykřičeném domě, kam bývalý reprezentační gólman vyrazil spolu s dalšími kolegy z týmu Sparty na vánoční večírek. Nyní se ukazuje, že všechno mohlo být jinak. Manželé Salákovi popsali, jak se všechno odehrálo z jejich pohledu.

Královna Alžběta II. je na dně. Starosti jí dělají Andrew a Harry, tvrdí odbornice

Britská královna Alžběta II. je zoufalá, domnívá se odbornice na královskou rodinu Jennie Bondová. Důvodů je prý hned několik. Její syn princ Andrew čelí obvinění ze sexuálního napadení a minulý týden přišel o vojenské tituly. Starosti 95leté panovnici dělá také její vnuk princ Harry, který oznámil, že Velkou Británii nenavštíví kvůli problémům s ochrankou.

Konec nadějí pro Michalákovou: Své dva syny vídat nesmí, potvrdil soud ve Štrasburku

Aktualizováno

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve čtvrtek rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy Michalákové, které norská sociální služba Barnevernet před více než deseti lety odebrala syny Denise a Davida a umístila je do pěstounské péče. Podle soudu ve Štrasburku Norsko v případu odebrání dětí manželům Michalákovým neporušilo příslušný článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Srážka desítek osobních a nákladních aut. Dálnice D5 je ve směru na Prahu stále uzavřena

Aktualizováno

Dálnici D5 na 33. kilometru ve směru na Prahu u Žebráku zablokovala po 11. hodině dopolední hromadná dopravní nehoda 36 aut, a to 20 osobních a 16 nákladních. Na místo se sjeli záchranáři, k incidentu doletěl i vrtulník. Podle kamer byla dálnice zasněžená. Havarovaná vozidla jsou rozeseta na zhruba 150 metrech. Uvolnění dálnice nelze očekávat dříve než kolem osmé hodiny večer, aktuálně se jede jedním jízdním pruhem směr Rozvadov.

reklama