Roky se snažíte, svědomitě plníte všechny zadané úkoly, přinášíte nové nápady, pracujete přesčas, jezdíte na služební cesty, práci si berete i domů. A očekáváte, že za to přijde kýžená odměna. Ideálně v podobě povýšení. Někdo má štěstí a skutečně se dočká. Většina lidí se ale musí přihlásit sama. Jak si ale o povýšení říct a jak ho také skutečně dosáhnout?
Ať už jste pro firmu, která vás zaměstnává, oddřeli spoustu let, nebo prostě jenom toužíte po změně, ale přitom pořád v rámci jednoho pracovního rybníčku, či prostě cítíte, že si povýšení zasloužíte, ne každý musí vaše přesvědčení sdílet. Než půjdete za šéfem s požadavkem na postoupení v kariérním žebříčku, přečtěte si naše tipy, abyste z jeho kanceláře odcházeli spokojeni.
Sebekriticky zhodnoťte svoje šance
Máte na povýšení skutečně nárok, nebo po něm toužíte proto, že vám někdo řekl, že si o něj máte říct? A jste si jistí, že chcete přijmout odpovědnost, která s povýšením jde ruku v ruce? Bude vás nová náplň práce bavit, nebo se vám spíš líbí pocit respektu, který byste rádi měli u ostatních?
Pokud cítíte, že jste si postup do vyšších pater kariérního žebříčku poctivě odpracovali a že na danou práci máte, je to jedině dobře. Přiměřená sebedůvěra a výsledky, které jste za sebou při práci nechali, vám při jednání s nadřízenými pomohou. Ostatní důvody jsou liché. A dokonce i v případě, že povýšení dosáhnete, šťastnými vás dost možná neudělá.
Udělejte si průzkum
Je vůbec vaše žádost na pořadu dne? Než zaklepete na dveře nadřízeného, zjistěte si, zda je vůbec kam postupovat. Hledá zaměstnavatel nové lidi do vyšších pozic, vypsal výběrové řízení? Pokud ne a všechna místa vedoucích jsou obsazena, tím spíš schopnými lidmi, s nimiž je vedení společnosti spokojeno, těžko se budete domáhat vysněného cíle.
Vyberte vhodné místo a čas
Vyhrknout na šéfa žádost o posun mezi vedoucí pracovníky při obědě nebo před ostatními kolegy, není nejlepší nápad. Je velmi vhodné si s nadřízeným domluvit soukromou schůzku.
O tématu rozhovoru mu podle poradny webu Jobs.cz můžete říct dopředu: „Samotný den a hodina je také důležitá. Není úplně ideální plánovat schůzku na pondělí, kdy má šéf pět porad, ale ani na pátek odpoledne, kdy už se vidí s rodinou. Dopolední hodiny jsou ideální. Obě strany jsou ještě plné energie a riziko, že do vaší schůzky padne něco urgentního nebo budete mít zpoždění, minimalizujete.“
Připravte si důvody, proč právě vy
Neméně důležitá část strategie. Stát před vedoucím se skálopevným přesvědčením, že jste pro povýšení vhodný kandidát vy a jedině vy, je sice hezké, ale je to dost málo. „Vysvětlete, čeho jste dosáhli, předneste fakta, která jste shromáždili, uveďte jakoukoli pozitivní zpětnou vazbu, kterou jste dostali, a prodiskutujte své kariérní cíle a budoucí příležitosti, které byste chtěli realizovat a jaké vlastnosti můžete při jejich plnění uplatnit,“ píše se na stránkách Aplikace práce.
A StudentMag dále radí: „Přidejte i informaci o tom, koho byste si představovali na své současné pozici a z jakého důvodu. Váš nadřízený tak uvidí, že jste si vše do detailu promysleli a povýšení myslíte opravdu vážně. Správnými argumenty navíc přimějete svého šéfa, aby situaci viděl stejně jako vy.“ Nadřízený tak pochopí, že jste kromě vlastního blaha mysleli i na chod samotné firmy.
Jednejte pozitivně, ale bez zbytečných emocí
Je jedině dobře, když z vás nadřízený cítí nadšení pro práci a radost ze splněných úkolů. Není ale radno to přehánět. Příliš horliví adepti nepůsobí jako vhodní kandidáti. Můžete působit dojmem člověka, který toho chce příliš moc a mohl by tak snadno přestřelit v odhadech plnění cílů. Navíc by se zkušený šéf mohl obávat, že byste v honbě za výkonem přetížili podřízené. Stejně tak není radno propadat negativním emocím, pokud se rozhovor o vašem povýšení neubírá směrem, jakým chcete. Ne vždycky se zadaří. Že vás nepovýší teď, neznamená, že se nedočkáte vůbec. Poděkujte nadřízenému za jeho čas a ujistěte ho, že vás práce baví a může s vámi dál počítat.