Hledáte místo, ale nemáte štěstí a z evidence úřadu práce se ne a ne dostat? Chodíte na pohovory, jenže narážíte na chybějící kvalifikaci? Kdo se se statusem nezaměstnaného nechce smířit, pro toho je článek o rekvalifikačních kurzech to pravé. Poradíme vám, jak a kde se hlásit, co udělat pro to, abyste splňovali podmínky pro proplacení kurzu úřadem práce. A dozvíte se, kam vás takový rekvalifikační kurz může dostat.
Zatímco jiní den co den odcházejí do práce, vy nedobrovolně sedíte doma. Rozesíláte životopisy, absolvujete přijímací pohovory, ale nikam to nevede. Změnit vaši situaci mohou rekvalifikační kurzy. Pokud dostáváte od pracovního úřadu podporu v nezaměstnanosti, nic vám nestojí v cestě. Stačí si vybrat ten správný.
Podmínky pro absolvování kurzu
Podmínek, které je třeba splňovat, je několik. Podle úřadu práce je třeba „mít příslušný stupeň vzdělání, některé znalosti a dovednosti, být zdravotně způsobilý pro absolvování rekvalifikačního kurzu a pro výkon nové profese“. Rekvalifikace musí být navíc potřebná – to znamená, že vaše dosavadní kvalifikace o zaměstnání neumožňuje získání vhodného pracovního místa. A musí být také účelná – po jejím ukončení musí být reálná šance, že získate zaměstnání.
Co rozhodnutí o přiznání kurzu předchází? „Absolvujete profesně-poradenský pohovor, který provádí útvar zaměstnanosti úřadu práce. Během tohoto pohovoru proberete své představy a možnosti a posuzuje se, zda splňujete podmínky proplacení a zda bude vaše žádost postoupena referátu zprostředkování a poradenství, který vydává konečné stanovisko,“ popisují celý proces stránky Studium.cz.
Pokud úřad práce uzná vaši rekvalifikaci za vhodnou a doporučí ji, uhradí vám kurzovné, a to až do 50 tisíc korun. Ještě před tím s ním uzavřete písemnou dohodu. V té se uchazeč zavážete nejen kurz dokončit, ale také po jeho dokončení pracovat v oboru, ve kterém jste kurz absolvovali. Pokud se tak nestane, budete muset peníze vrátit. Úřad práce ovšem uznává i několik málo výjimek. „Jako vážné důvody úřad práce uvádí například změnu zdravotního stavu, stěhování či rodinné důvody,“ uvádí web Měšec.cz.
Jak rekvalifikační kurz vybrat
Určitě se poohlížejte po kurzu, o kterém víte, že ho využijete a že vás bude bavit. Je praktičtější hledat v rámci kraje, kde žijete. Nabídky se ale v jednotlivých krajích liší a může se tak stát, že za kurzem budete muset dojíždět dál než do vedlejšího města. „Seznam kurzů bývá zveřejněn na portále ministerstva práce a sociálních věcí. I přesto, že je nabídka rekvalifikačních kurzů široká, především ve velkých městech typu Praha, Brno nebo Ostrava dochází rychle k jejich obsazení. Proto doporučujeme mít veškeré informace dopředu dobře zjištěné,“ podotýká web Orange Academy.
Pokud váháte, který kurz se pro vás hodí, požádejte o konzultaci a doporučení přímo úřad práce. On-line žádost o rekvalifikační test můžete vyplnit na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.
Rekvalifikační kurz vyžaduje odhodlání
Rekvalifikační kurz obvykle trvá několik měsíců a dost často vyžaduje každodenní účast. Díky tomu získáte teoretické znalosti i praktické zkušenosti. „Lektoři pro vás připraví praktické využití nově nabitých zkušeností. Zvýšíte své sebevědomí a sebedůvěru... Seznámíte se se zajímavými lidmi a navážete nová přátelství. Vyměníte si zkušenosti a hlavně zjistíte, že na to zdaleka nejste sami,“ píše web Služby a podnikáni. Nově nabyté zkušenosti vám navíc mohou pomoci zapůsobit na potenciálního zaměstnavatele tak, jak potřebujete.
Absolvovat rekvalifikační kurz ale nemusíte jen s podporou úřadu práce. Rozhodnout se pro něj a uhradit si jej můžete i sami. Vhodný je kromě nezaměstnaných také pro matky vracející se do práce z rodičovské dovolené nebo pro čerstvé absolventy škol. V řadě případů zařizují rekvalifikační kurzy svým pracovníkům zaměstnavatelé, a to především pro těm, kteří by rádi postoupili na kariérním žebříčku.