reklama

Delegace v čele s Vystrčilem odletěla na Tchaj-wan. Cestu iniciovaly USA, píší Číňané

Devadesátičlenná delegace v čele se šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) v sobotu odpoledne odletěl z ruzyňského letiště na Tchaj-wan. Cesta budí velké vášně. Protestuje proti ní Čína, která pokládá Tchaj-wan za jednu ze svých provincií, kritický je i prezident Miloš Zeman. List Global Times, za kterým stojí čínská komunistická vláda, v sobotu napsal, že cestu iniciovaly Spojené státy americké.

reklama

Kromě toho čínský list napsal, že cesta uškodí zájmům České republiky a ublíží jejím vztahům s Čínou. Global Times se odvolávají na experta z Čínské akademie sociálních věd Lü Cchun-čchenga. Ten také navrhuje, aby Peking přistoupil k odvetě.

„Vystrčilova cesta na Tchaj-wan je silně spojena se současnou roztržkou mezi Čínou a Spojenými státy,“ tvrdí badatel Lü. Protičínské síly v České republice podle něj přiživily Spojené státy, aby vytáhly tchajwanskou kartu, čímž poškodí česko-čínské vztahy. „Jen to poškodí vlastní zájmy České republiky. Pevninská Čína je pro ni důležitější než ostrov Tchaj-wan,“ poznamenal čínský badatel.

„Tchajwanská Demokratická pokroková strana (DPP) tajně jedná se zahraničními protičínskými silami jen pro svůj krátkodobý politický prospěch. DPP se zmocnila všech obyvatel ostrova, dovedla je do slepé uličky nezávislosti Tchaj-wanu a vystavuje je nebezpečí vojenského konfliktu,“ řekl Lü k tchajwanské vládní straně, která si podle něj ponese všechny následky.

Česká delegace bude na Tchaj-wanu do 5. září. Mezi jejími členy jsou kromě Vystrčila i další senátoři a politici včetně pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), podnikatelé a zástupci vědeckých organizací. Vystrčil bude jedním z nejvýše postavených politiků, kteří Tchaj-wan v poslední době navštívili.

Cestu původně plánoval předseda Senátu Jaroslav Kubera z ODS, který letos v lednu zemřel. Už jeho plány Číňané bedlivě sledovali. Kubera dokonce při návštěvě Hradu dostal výhružný dopis čínské ambasády, který varoval před tím, že jeho případná cesta na Tchaj-wan bude mít následky a poškodí Českou republiku.

Prezident Miloš Zeman označil cestu za nezdvořilost. Skrz svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal, že cesta jde proti jednotné zahraniční politice České republiky i Evropské unie. Vystrčila naopak podpořilo 70 světových politiků, mezi nimi například americký republikánský senátor Marco Rubio.

Poletí se tchajwanským letounem

Vystrčila čeká přijetí na nejvyšší úrovni, má se sejít s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, premiérem Su Čen-čchangem i jeho parlamentním protějškem Jou Si-kchunem. Jednat bude i s několika ministry včetně ministra zahraničních věcí Josepha Wua.

Podnikatelé se setkají asi se čtyřmi desítkami firem, které chtějí navázat kontrakty a zvýšit tchajwanské investice v ČR. Vystrčil by měl jednat i se zástupci velkých firem, jako je například tchajwanská aerolinka China Airlines či Taiwan Cooperative Bank (TBC), která zvažuje, že v Česku otevře svoji pobočku.

Delegace letí do Tchaj-peje tchajwanským letounem, protože česká vládní letka by musela mít mezipřistání v Indii, Thajsku nebo na Filipínách. Podle tchajwanských pravidel by poté členové delegace museli do karantény.

Tchaj-wan je pro Číňany jednou z nejcitlivějších diplomatických záležitostí. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií. Pokud by ostrov vyhlásil nezávislost, Čína hrozí vojenským zásahem. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují
Koronavirus

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Pokuta pro Hamáčkovo ministerstvo. Má zaplatit 800 tisíc za nákup samopalů bez tendru

Aktualizováno

Antimonopolní úřad potrestal ministerstvo vnitra, které řídí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama