reklama

Delegace v čele s Vystrčilem odletěla na Tchaj-wan. Cestu iniciovaly USA, píší Číňané

Devadesátičlenná delegace v čele se šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) v sobotu odpoledne odletěl z ruzyňského letiště na Tchaj-wan. Cesta budí velké vášně. Protestuje proti ní Čína, která pokládá Tchaj-wan za jednu ze svých provincií, kritický je i prezident Miloš Zeman. List Global Times, za kterým stojí čínská komunistická vláda, v sobotu napsal, že cestu iniciovaly Spojené státy americké.

reklama

Kromě toho čínský list napsal, že cesta uškodí zájmům České republiky a ublíží jejím vztahům s Čínou. Global Times se odvolávají na experta z Čínské akademie sociálních věd Lü Cchun-čchenga. Ten také navrhuje, aby Peking přistoupil k odvetě.

„Vystrčilova cesta na Tchaj-wan je silně spojena se současnou roztržkou mezi Čínou a Spojenými státy,“ tvrdí badatel Lü. Protičínské síly v České republice podle něj přiživily Spojené státy, aby vytáhly tchajwanskou kartu, čímž poškodí česko-čínské vztahy. „Jen to poškodí vlastní zájmy České republiky. Pevninská Čína je pro ni důležitější než ostrov Tchaj-wan,“ poznamenal čínský badatel.

„Tchajwanská Demokratická pokroková strana (DPP) tajně jedná se zahraničními protičínskými silami jen pro svůj krátkodobý politický prospěch. DPP se zmocnila všech obyvatel ostrova, dovedla je do slepé uličky nezávislosti Tchaj-wanu a vystavuje je nebezpečí vojenského konfliktu,“ řekl Lü k tchajwanské vládní straně, která si podle něj ponese všechny následky.

Česká delegace bude na Tchaj-wanu do 5. září. Mezi jejími členy jsou kromě Vystrčila i další senátoři a politici včetně pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), podnikatelé a zástupci vědeckých organizací. Vystrčil bude jedním z nejvýše postavených politiků, kteří Tchaj-wan v poslední době navštívili.

K tématu

Cestu původně plánoval předseda Senátu Jaroslav Kubera z ODS, který letos v lednu zemřel. Už jeho plány Číňané bedlivě sledovali. Kubera dokonce při návštěvě Hradu dostal výhružný dopis čínské ambasády, který varoval před tím, že jeho případná cesta na Tchaj-wan bude mít následky a poškodí Českou republiku.

Prezident Miloš Zeman označil cestu za nezdvořilost. Skrz svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal, že cesta jde proti jednotné zahraniční politice České republiky i Evropské unie. Vystrčila naopak podpořilo 70 světových politiků, mezi nimi například americký republikánský senátor Marco Rubio.

Poletí se tchajwanským letounem

Vystrčila čeká přijetí na nejvyšší úrovni, má se sejít s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, premiérem Su Čen-čchangem i jeho parlamentním protějškem Jou Si-kchunem. Jednat bude i s několika ministry včetně ministra zahraničních věcí Josepha Wua.

Podnikatelé se setkají asi se čtyřmi desítkami firem, které chtějí navázat kontrakty a zvýšit tchajwanské investice v ČR. Vystrčil by měl jednat i se zástupci velkých firem, jako je například tchajwanská aerolinka China Airlines či Taiwan Cooperative Bank (TBC), která zvažuje, že v Česku otevře svoji pobočku.

Delegace letí do Tchaj-peje tchajwanským letounem, protože česká vládní letka by musela mít mezipřistání v Indii, Thajsku nebo na Filipínách. Podle tchajwanských pravidel by poté členové delegace museli do karantény.

Tchaj-wan je pro Číňany jednou z nejcitlivějších diplomatických záležitostí. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií. Pokud by ostrov vyhlásil nezávislost, Čína hrozí vojenským zásahem. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

K tématu

Další hlavní zprávy

Školství

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Vláda reálně uvažuje o tom, že by se děti v listopadu odvezly na školy v přírodě. V pondělí to na tiskové konferenci na dotaz CNN Prima NEWS uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). S návrhem na improvizované školy v přírodě přišli minulý týden zástupci odborů a v tomto týdnu by měli podrobnosti ministrům představit. Jde podle nich o variantu, jak bojovat proti šíření koronaviru a nenakazit rodiče. Dopad do rozpočtu by byl podle odborů až dvě miliardy korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dodala, že děti jsou velká priorita a bude o tom jednat.

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

reklama
Nezničitelného Ibrahimovice COVID-19 nepřibrzdil a stále řádí. Milán má Boha, řekl Švéd
Vlci ztrácejí přirozenou plachost, útoků přibývá. Chovatel přišel za noc o 20 ovcí
Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Pod vlivem pervitinu dceru ubodala nůžkami a schovala do pračky. Žena si odpyká vysoký trest
Další články
reklama
reklama