reklama

Natočila zásah proti Floydovi. Nebýt důkazu 17leté dívky, verdikt mohl dopadnout jinak

Ilustrační foto
Zdroj: AP

Nebýt její odvahy a pohotovosti, líčení by mohlo dopadnout jinak. Řeč je o Darnelle Frazierové z Minneapolisu, jež pořídila záznam ze zásahu policistů, kteří mají na svědomí život George Floyda. Kvůli jejím záběrům hrozí bývalému policistovi Dereku Chauvinovi až 75 let vězení.

reklama

Když pořídila důkazní materiály, bylo jí teprve 17 let. Po ulici v květnu loňského roku kráčela se svým devítiletým bratrancem.

K tématu

Náhodou se stali svědky toho, jak George Floyda zadržel policista Derek Chauvin. Ten na něj zaklekl a Floyd pak na následky zranění zemřel.

Nyní byl Chauvin porotou prohlášen vinným z vraždy druhého stupně, vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Když se verdikt dozvěděla Darnella Frazierová, rozplakala se. „Poslední hodinu mi srdce bilo tak rychle,“ uvedla v příspěvku na sociální síti s tím, že má tento smutný příběh alespoň správný konec.

„Dokázali jsme to! I když žádné obvinění nepřivede milovaného člověka zpět, bylo dosaženo spravedlnosti a jeho vrah za to zaplatí,“ napsala. Mladá dívka tak sehrála při zajišťování spravedlnosti pro George Floyda stěžejní roli. Na emotivní příspěvek reagovalo několik tisíc uživatelů.

Okamžitě po vynesení rozsudku začala část Američanů slavit. Advokát Ben Crump a rodina George Floyda vydali prohlášení po odsouzení Dereka Chauvina a prohlásili: „Dnešní verdikt jde daleko za hranice tohoto města a má významné důsledky pro tuto zemi i pro celý svět.“

Devítiminutové video vyvolalo globální vlnu protestů proti rasismu, které ještě více polarizovaly americkou politickou scénu. Závěr procesu s policistou Derekem Chauvinem proto mnozí Američané sledovali s obavami. Konečný verdikt nakonec přinesl mnohým z nich pocit zadostiučinění. Liší se ale názory na fungování amerického soudního systému i přínos masivních protestů, více se dočtete zde.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Zdroj: AP

K tématu

Tagy: policista rasismus George Floyd Derek Chauvin USA Darnella Frazierová
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Do hospody i ke kadeřnici až půl roku bez testu. Česko chce změnit přístup k vyléčeným

Do hospody i ke kadeřnici až půl roku bez testu. Česko chce změnit přístup k vyléčeným

Když proděláte koronavirus, nemusíte se tři měsíce testovat. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula ale volají po prodloužení této „ochranné lhůty“ z 90 na 180 dní. Lidem po nemoci by to usnadnilo nejen návštěvu restaurací či kadeřnictví, ale i cestování. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) Česko o prodloužení intervalu uvažuje, ale čeká na jeho sjednocení s okolními státy.

Slovensko

Slovensko v červnu spustí očkování Sputnikem V. Těšte se, kdo chcete, vzkazuje Matovič

Slovensko v červnu spustí očkování Sputnikem V. Těšte se, kdo chcete, vzkazuje Matovič

Na Slovensku začnou očkovat ruskou vakcínou Sputnik V. Po úterním výroku expremiéra Igora Matoviče na sociálních sítích to ve středu oficiálně oznámil ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. Ten přitom ještě v úterý tvrdil, že o zahájení vakcinace ruskou látkou nemá žádné informace. Začít by se mělo již počátkem června a vakcína bude určena lidem ve věku 18 až 60 let.

Opozice

Babišova vláda nám škodí. O nedůvěře se bude hlasovat v červnu, opozice má dost hlasů

Babišova vláda nám škodí. O nedůvěře se bude hlasovat v červnu, opozice má dost hlasů

Piráti a hnutí STAN se nakonec připojí ke koalici Spolu, aby společně vyvolali hlasování o nedůvěře vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Proběhnout by mělo ale až v červnu. Pro Piráty se STAN je podmínkou, že z České republiky musejí nejdřív odejít vyhoštění ruští diplomaté kvůli kauze Vrbětice. Babiš nechápe, proč by se mělo o nedůvěře hlasovat jen pár měsíců před volbami.

Superligu nepustíme, trvají na svém tři kluby. UEFA s nimi zahájila disciplinární řízení
Až příliš velký miláček. Součka před domem otravují fanoušci, chce se stěhovat
reklama
reklama
Kde udělali soudruzi z Hradu chybu? Sociální sítě zaplavily vtipy na kelímkovou pietu

Sociální sítě

Domácí zpravodajství

Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta
Počty nakažených rapidně klesají. V úterý bylo o 740 případů méně než před týdnem
Další články
reklama
reklama