Návrat Krymu Ukrajině je podle bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho iluzorní, protože většina obyvatel poloostrova se považuje za Rusy. Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem vyžaduje vyvážená řešení a kompromisy, tvrdí politik, jenž sídlil v Elysejském paláci v letech 2007 až 2012. Sarkozy tato prohlášení učinil v obsáhlém interview pro pařížský list Le Figaro.
Obsazení Krymu ruskými jednotkami v roce 2014 bylo podle něj jasným porušením mezinárodního práva. „Vzhledem k tomu, že toto území bylo do roku 1954 ruské a většina tamních lidí se vždy cítila být Rusy, si však myslím, že jakýkoli krok zpět je iluzorní,“ zdůraznil Sarkozy.
ČTĚTE TAKÉ: Konec války? Putin ještě přitvrdí. Sankce ho nedrtí, jak si Západ myslí, říká ruský analytik
Domnívá se rovněž, že k potvrzení současného stavu na poloostrově bude nutné nezpochybnitelné referendum organizované pod přísnou kontrolou mezinárodního společenství.
EXCLUSIF - Guerre en Ukraine, l'Algérie et l’immigration, politique d'Emmanuel Macron... À l'occasion de la sortie de la suite de ses mémoires politiques, l'ancien président de la République livre ses vérités. → https://t.co/NpZFls51Af pic.twitter.com/Nf1okNaoqJ
— Le Figaro (@Le_Figaro) August 16, 2023
Stejným směrem by se podle francouzského exprezidenta mělo ubírat řešení pro „sporná území na východě a jihu Ukrajiny“. „Pokud se je Ukrajincům nepodaří zcela získat nazpět, budeme mít na výběr mezi zmrazeným konfliktem, který v budoucnu nevyhnutelně povede k novému horkému střetu, a opuštěním vrcholu, kdy se opět uchýlíme k referendům, aby se tyto územní otázky definitivně vyřešily,“ dodal Sarkozy.
„Rusové jsou jiní než my,“ řekl dále bývalý prezident s tím, že diskuse je vždy obtížná a vedla v naší společné historii už k mnoha nedorozuměním. „Navzdory tomu je (Rusy) potřebujeme a oni potřebují nás,“ argumentoval Sarkozy.
Řešením je diplomacie
Ruský prezident Vladimir Putin se podle něj mýlil. „To, co udělal, je vážné a vede k neúspěchu. Ale jakmile to řeknete, musíte se pohnout kupředu a najít cestu ven. Rusko je sousedem Evropy a také jím zůstane,“ uvedl Sarkozy, podle nějž Putin „není iracionální“.
Sarkozy tvrdil, že Evropa potřebuje „vyjasnit svou strategii“ a hledat kompromis s Ruskem spíše než prosazovat svou „podivnou myšlenku“ financování války, aniž by ji vedla.
Diplomacie, výměna názorů a diskuse podle něj zůstávají jedinými způsoby, jak nalézt přijatelné řešení rusko-ukrajinského konfliktu. „Bez kompromisů nebude možné nic a riskujeme, že se situace kdykoli opět vyhrotí. Tento sud se střelným prachem může mít hrozivé následky,“ zdůraznil Sarkozy v rozhovoru, který přebral mimo jiné web Politico.eu.
Neutrální Ukrajina
K budoucnosti Ukrajiny řekl, že by měla zůstat neutrální zemí. „Je spojnicí mezi Západem a Východem, má poslání mostu mezi Evropou a Ruskem, a tak by to mělo zůstat,“ řekl dále bývalý prezident.
„Nutit Ukrajinu, aby si vybrala mezi těmito dvěma entitami, se mi zdá v rozporu s historií a geografií tohoto složitého regionu. Dáváme falešné sliby, které nebudou dodrženy,“ míní Sarkozy ve zjevné narážce na zvažované přijetí země do společenství, kterými jsou EU a NATO.
„Nejen proto, že Ukrajina není připravena a nesplňuje kritéria pro členství (v EU a NATO), ale proto, že prostě musí zůstat neutrální,“ uvedl dále Sarkozy. Neutralita podle něj „není urážkou“. „Mohla by být zaručena mezinárodní dohodou, která by poskytovala mimořádně silné bezpečnostní záruky, jež by ji ochránily před jakýmkoli rizikem další agrese,“ dodal bývalý francouzský prezident.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Francie se obává dalších násilností
Sarkozy, člen nyní opoziční konzervativní strany Republikáni (LR), má v posledních letech značné potíže s justicí. Letos v květnu dostal tříletý trest vězení za korupci a obchodování s vlivem. Proti verdiktu se odvolal. Nepravomocně byl odsouzen také v jiných procesech, které se týkaly porušení předpisů ohledně financování volební kampaně. I v těchto případech se odvolal.